facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Okoliczności sprzyjają nabywcom mieszkań

Nowe (również wyższe) limity cenowe MDM czy niższe stopy procentowe NBP – to jedne z ważniejszych wydarzeń przełomu dwóch ostatnich kwartałów 2014 roku dla rynku nieruchomości. Stwarzają okazję do nabycia mieszkania w bardziej korzystnych warunkach i cenie.

Październik przyniósł zmiany. Po pierwsze zmieniła się wysokość maksymalnej ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej nowych mieszkań kwalifikujących się do programu Mieszkanie dla Młodych. W niektórych miastach limity cenowe wzrosły (Warszawa, Olsztyn), w innych zmalały (Opole, Łódź), w pozostałych nie zmieniły się wcale lub znacząco (Gdańsk, Katowice). W tym pierwszym wypadku stwarzają możliwość objęcia rządową dopłatą większej liczby mieszkań. 

Po drugie, zmiany wystąpiły w wysokości stóp procentowych NBP. Po kilku miesiącach nieingerowania w ich wysokość Rada Polityki Pieniężnej obniżyła je o 50-100 punktów bazowych. W praktyce oznacza to, że oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie niższe. Jednak znając praktyki banków można domyślać się, że potencjalne straty z tytułu niższych odsetek zrekompensują sobie wyższymi marżami czy opłatami około kredytowymi.

Koniec III kwartału br. to również moment dla częściowego posumowania programu „Mieszkanie dla młodych”. Na 30 września 2014 roku zaakceptowano prawie 11,5 tys. wniosków o łącznej wartości dofinansowania przekraczającej 261 mln zł. Do końca tego roku wypłacone będzie prawie 192 mln zł (czyli zaledwie jedna trzecia z kwoty 600 mln zł zarezerwowanej na ten rok).

Jak wynika z danych opublikowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego średnia powierzchnia nabywanego mieszkania to 53 mkw., przy czym średnia cena 1 mkw. to 4300 zł. Z danych BGK wynika, że średnia kwota kredytu to 180 tys. zł. , a przeciętna dopłata wynosi 22,6 tys. zł.


/buz, portalmdm.pl


Wyraź swoją opinię/zdanie