facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

W 2015 roku kredyt mieszkaniowy z 10% wkładem własnym

 Z początkiem 2014 roku weszły w życie przepisy mówiące o tym, że osoby chcące zaciągnąć kredyt na mieszkanie muszą wnieść wkład własny. Od stycznia tego roku jest to minimum 5%, w przyszłym roku minimalny wnoszony kapitał ma już wynieść 10%. Od 2015 roku więc kredytobiorcy hipoteczni kupujący mieszkanie o wartości 300 tys. zł będą musieli posiadać 30 tys. zł wkładu własnego. 

Oszczędzaj na wkład własny lub wykończenie mieszkania

Zakładając, że średnia cena 1 metra kwadratowego mieszkania to 6 tys. zł, to prowadząc proste rachunki dochodzimy do wniosku, że mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych będzie kosztować 300 tys. zł. Aby kupić je na kredyt, zainteresowani będą musieli posiadać wkład własny na odpowiednim poziomie:
  • 5% wartości nieruchomości od stycznia 2014 roku, czyli 15 tys. zł środków własnych,
  • 10% od stycznia 2015 roku, czyli 30 tys. zł,
  • 15% od stycznia 2016 roku (lub 10%, jeżeli wykupią ubezpieczenie brakującego wkładu własnego), czyli 45 tys. zł,
  • 20% od stycznia 2017 roku (lub 10%, jeżeli wykupią ubezpieczenie brakującego wkładu własnego), czyli 60 tys. zł.
Nie mając dziś żadnych oszczędności, a chcąc kupić 50-metrowe mieszkanie w kolejnych latach posiadając odpowiednią kwotę na wkład własny, trzeba by odkładać co miesiąc min. 2500 zł. To spora kwota, nierzadko przekraczająca wysokość comiesięcznej raty kredytu mieszkaniowego. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na miesięczne oszczędności w takiej wysokości, w efekcie czego moment zakupu mieszkania odsuwa się w czasie. 
Czytaj równiez: 

Mieszkanie dla Młodych w nowym wydaniu już w 2015 roku?


Jeżeli jednak planujemy zakup własnego mieszkania – w bliższej lub dalszej przyszłości, to musimy liczyć się z systematycznym odkładaniem pieniędzy na ten cel. Aby wdrożyć w życie postanowienie o oszczędzaniu należałoby określić: kwotę, termin i częstotliwość jej odkładania (miesięcznie, kwartalnie, rocznie), jak też wyodrębnić dedykowany rachunek (np. konto oszczędnościowe), na którym będą gromadzone środki na przyszłe lokum, z którego jednocześnie na co dzień nie będziemy wypłacać żadnych kwot. 

Nadzór bankowy, jak też same banki w celu ograniczenia ryzyka związanego z udzielaniem kredytów, będą oczekiwać od klientów sfinansowania części wartości nieruchomości ze środków własnych. Czasy, kiedy banki udzielały kredytów hipotecznych przewyższających 100% wartości nieruchomości już raczej nie wrócą. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że kupione mieszkanie trzeba jeszcze wykończyć lub wyremontować, czyli ponieść dodatkowe koszty. 

Zakup mieszkania to spory wydatek. Odpowiednio rozplanowane w czasie oszczędzanie na ten cel wspiera tworzenie oszczędności oraz odpowiedzialne zarządzanie finansami, a więc kształtuje cechy niezbędne do późniejszej regularnej spłaty kredytu. Ponadto, dzięki systematycznemu gromadzeniu pieniędzy unikniemy sytuacji jednorazowego, nagłego ich zdobycia. 

/buz, portalmdm.pl


Wyraź swoją opinię/zdanie