facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Kredyt hipoteczny - rzeczywiste koszty

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na lata. Nim zdecydujemy się na konkretny bank warto porównać oferty z kilku instytucji. A przed ostatecznym zawarciem umowy negocjować jej warunki – dotyczące wysokości marży czy dodatkowych produktów wpływających na obniżenie całkowitego kosztu kredytu.

Każdy bank stosuje inne metody przy wyliczaniu zdolności kredytowej petenta, a następnie inne algorytmy i stawki przy generowaniu oferty kredytowej. Bywa, że ta sama osoba – chcąca zaciągnąć kredyt mieszkaniowy – w jednym banku dowie się, że ma zdolność kredytową (nawet z nadwyżką), a w drugim – że jednak nie ma wystarczającej nawet na połowę wymarzonego mieszkania zdolności kredytowej.

Zapoznanie się z ofertami kilku instytucji daje możliwość porównania kosztów kredytu (całkowitych, płatnych jednorazowo z góry, kredytowanych czy okresowych za utrzymanie dodatkowych produktów), jak też wysokości miesięcznej raty. Oferty na pierwszy rzut oka podobne mogą znacząco różnić się w ostatecznych wyliczeniach.

PRZYKŁAD: Singiel w wieku 27 lat chce kupić mieszkanie (74 mkw., o wartości 350 tys. zł) i skorzystać z dopłaty z rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Zainteresowany chce zaciągnąć kredyt na kwotę 300 tys. zł – pozostałe 50 tys. zł będzie stanowiło wkład własny, częściowo pokryty z rządowego dofinansowania wkładu własnego. Jego średniomiesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony wynosi 5,5 tys. zł. Singiel nie posiada żadnych innych zobowiązań, jest skłonny skorzystać z innych produktów banku celem obniżenia kosztów. Po udaniu się do kilku banków otrzymał mniej lub bardziej interesujące oferty.

O ile miesięczna rata jest podobna, o tyle łączny koszt kredytu jest już różny. Należy pamiętać, że w jednych bankach klient musi z góry zapłacić prowizję i pokryć koszty ubezpieczenia, a w innych te pozycje zostaną skredytowane i włączone do raty kredytu. Posiadanie dodatkowych produktów takich jak konto osobiste czy karta kredytowa wiąże się z opłatami miesięcznymi lub rocznymi.

Wartość nieruchomości

350 000,00 zł

Wkład własny

50 000,00 zł

Wnioskowana kwota kredytu

300 000,00 zł

Liczba rat kredytu

360


Bank

Prowizja

Marża

Oproc.

Podwyższenie oproc.

Ubezpieczenia

Łączny koszt kredytu

Wysokość miesięcznej raty

Dodatkowe produkty

Bank Pekao

-

1,59%

3,16%

1% - do wpisu hipoteki

250 zł – niski wkład

Ubezpieczenie grupowe z zakładu pracy

464 700

1 290

ROR, Karta kredytowa

PKO BP

-

1,72%

3,44%

0,9% - do wpisu hipoteki
0,25% - niski wkład

Ubezpieczenie od utraty pracy (na 4 lata; 3,25%)

482 210

1 340

ROR, Karta kredytowa

eurobank

2%

1,75%

3,43%

0,85% - do wpisu hipoteki
0,15% - niski wkład

Ubepieczenie na życie, ubezpieczenie na wypadek utraty pracy

519600

1 350

ROR, Karta kredytowa

BGŻ BNP Paribas*

2%

2,35%

5,34%

0,90% - do wpisu hipoteki
0,6% - niski wkład

ROR, karta kredytowa

490 200

1 320

* Oferta dla maksymalnej kwoty kredytu (280 tys. zł) jaką singiel mógłby uzyskać w banku.

Do kosztów związanych z kredytem można też doliczyć m.in.: opłaty sądowe za wpisy, zmiany, wykreślenia w księdze hipotecznej,  opłatę za inspekcję techniczną nieruchomości, opłatę za oszacowanie wartości nieruchomości.

Wykaz informacji o ofercie, stawkach oprocentowania, kosztach oraz niezbędnych dokumentach znajduje się w formularzu informacyjnym, jaki petent powinien otrzymać wraz z symulacją kredytową. Formularz informacyjny ma ustandaryzowaną formę, by klienci mogli porównać oferty (a przynajmniej zapisy w tych samych pozycjach formularza) różnych banków.

Banki traktują klientów indywidualnie. Oferta, którą prezentują, może być negocjowana. Próby negocjacyjne mogą skończyć się zaoszczędzeniem środków na późniejsze wykończenie części mieszkania.

/buz, portalmdm.pl Wyraź swoją opinię/zdanie