facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

O to pytaj, kiedy kupujesz mieszkanie

Mieszkanie kupuj w sposób przemyślany. Zrób listę pytań, które pomogą Ci ocenić, czy dany lokal jest dla Ciebie. Nie wiesz, co może się na niej znaleźć? Oto pięć takich, które mogą Ci pomóc.

Co będzie w okolicy?

Wiedz, że w przypadku mieszkania większość wydarzeń jest dopiero przed tobą. Transakcja, którą wykonujesz teraz ma znaczenie dla przyszłości. Zasadne jest więc pytanie o to, co planowane jest w najbliższej okolicy kupowanego przez Ciebie mieszkania.

Jeśli kupujesz od dewelopera, masz łatwiej. Przedsiębiorcy z reguły orientują się, jak wyglądają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Jeśli ich przyciśniesz, masz szansę dowiedzieć się, co może powstać za oknem oglądanego M. Czy będzie to park? A może ruchliwa, przelotowa trasa? Kolejny etap osiedla?

Warto więc pytań, choć nie zawsze uda się uzyskać odpowiedź. Jeśli sprzedawca będzie kręcił, możesz spróbować sprawdzić plan w urzędzie gminy. Choć oznacza to pewien wysiłek, warto się na niego zdobyć. Jeśli spędzisz jedno popołudnie w urzędzie, być może unikniesz lat męczarni.

Co jest w okolicy teraz?

Nie należy oczywiście porzucać teraźniejszości. Wiele budynków stoi w już zagospodarowanej okolicy. Dobrze jest więc wypytać sprzedawcę o to, gdzie znajdują się najbliższe, ważne z twojego punktu widzenia instytucje.

Kupujesz mieszkanie dla rodziny? Pytaj o przedszkola i szkoły, ośrodki zdrowia i place zabaw. Jesteś singlem? Dowiedz się, gdzie najbliżej można kupić pizzę i gdzie jest apteka. Listę ważnych punktów przygotuj sobie wcześniej. Nie powinna być problemem – w końcu dobrze wiesz, czego możesz potrzebować.

Co było tu wcześniej?

Nie zapominaj o przeszłości. Jeśli kupujesz mieszkanie z drugiej ręki, dowiedz się, jaka jest jego historia. Zapytaj, kto w nim mieszkał i co robił. Zadaj także pytanie o historię samego budynku, w tym także remontów, które przechodził.

A gdy kupujesz od dewelopera? Wówczas spróbuj dowiedzieć się, co znajdowało się w miejscu, w którym dziś stoją bloki.

Kim są sąsiedzi?

Ważną kwestią jest sąsiedztwo. Kto wie, być może udało ci się znaleźć atrakcyjne cenowo mieszkanie, duże i ustawne ale masz wątpliwości, skąd taka cena? Zapytaj o to, kto mieszka obok. Może okazać się, że potencjalni sąsiedzi są ludźmi, których nie chcesz mieć za ścianą.

W przypadku nowego budownictwa jest łatwiej. Z reguły nie spotkasz w mieszkaniach od dewelopera ludzi z marginesu. Z drugiej strony nie masz pewności, czy na pozór przyjaźnie wyglądające małżeństwo, które przechodziło obok Ciebie na schodach nie okaże się z piekła rodem. Tyle, że na takie pytanie sprzedający już niestety nie odpowie.

Jakie są możliwości aranżacji mieszkania?

Nawet jeśli wydaje ci się, że mieszkanie, które oglądasz, jest idealne, nie bój się wybiegać myślą w przyszłość. Pytaj o możliwości aranżacyjne. Kto wie, jaki pomysł na wnętrze pojawi się w twojej głowie za trzy, osiem czy piętnaście lat? Dowiedz się, czy możesz przesuwać, zmieniać lub likwidować ścianki działowe.

W starym budownictwie wprowadzanie zmian może być ciężkie. W nowym coraz częściej jest możliwe. Dobrze jest dowiedzieć się w jakim zakresie.

Autor: Tekst powstał w oparciu o materiały dostarczone przez ModernbudWyraź swoją opinię/zdanie