facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Ogrzewanie domu – kominek czy koza?

Kominek czy koza? To dylemat każdego, kto chce cieszyć się widokiem ognia w pomieszczeniu codziennego użytku. Czy koza nadaje się do ogrzania domu? Czy kominek jest lepszym rozwiązaniem?

W obecnych czasach ogrzewanie gazem lub olejem opałowym jest tak drogie, że z roku na rok przybywa zwolenników palenia w kominku lub w kozie.

Można zauważyć, że na rynku pojawiają się coraz bardziej nowocześnie wyglądające kozy, które maja trafić w gust osób, które cenią nowoczesny styl. Dotychczasowa produkcja tych piec, to klasyczny lekko starodawny żeliwny styl. Całe szczęście, że producenci odważyli się na trochę bardziej nowoczesny design, który znakomicie przyjął się na rynku. Minusem kozy jest, to że ogrzewa ona jedno pomieszczenie lub inne sąsiednie, ale pod warunkiem, że przestrzeń jest otwarta. Montując kozę, np. w salonie spełnia ona swoja rolę właśnie w tym pomieszczeniu. Ciepło jakie oddaje koza jest duże, ponieważ piec ten grzeje całą swoja powierzchnią na wszystkie strony. Brak obudowy sprawia, że więcej ciepła jest oddawane do ogrzania pomieszczenia.

Jeżeli zależy nam, aby cieszyć się widokiem ognia i mieć ogrzane całe mieszkanie, to najlepszym rozwiązaniem będzie kominek. Koszt takiego rozprowadzenia ogrzewania nie będzie tani, ale radość z widoku ognia pozwoli szybko zapomnieć o tym wydatku, tym bardziej, że ogrzewanie robimy na wiele lat.

Decydując się na kominek mamy możliwość zastosowania płaszcza wodnego, który rozprowadzi ciepło po wszystkich pomieszczeniach.

Ogrzewanie kominkiem

Kominki działają w taki sposób, że ciepło, które powstaje w palenisku przekazywane jest powietrzu, które dołem dostaje się pod obudowę wkładu. Ogrzane powietrze wydostaje się przez kratki, które są umieszczone w górnej części obudowy kominka. Obudowę kominka (płyty gipsowo-kartonowe lub płyty silikatowo-wapienne)od wewnątrz pokrywa się warstwą izolacji cieplnej, zazwyczaj wełna mineralna o dużej gęstości z warstwą folii aluminiowej. Dzięki takiej technologii większa ilość ciepła jest przekazywana powietrzu. Temperatura przy wylocie tj. przy kratce wylotowej ma temperaturę 80—105 oC.

Ogień rozpalony w palenisku bardzo szybko się rozpala i mocno grzeje jednak w procesie wygaszania, całkowite zgaśniecie ognia następuje bardzo szybko. Obudowa kominka pozostaje chłodna.

W przypadku kominków akumulacyjnych, obudowę robi się z materiałów szamotowych, które charakteryzują się dużą pojemnością cieplna. Bardzo często wykańcza się kaflami, także dobrze się nagrzewającymi i długo trzymającymi ciepło. Dzięki zastosowaniu dobrych materiałów do wykonania obudowy, ogień który gaśnie jeszcze przez dłuższy czas przekazuje ciepło do pomieszczenia.

Kominkiem z wkładem sprawdza się tak naprawdę tylko w jednym pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. W małym stopniu nagrzewane są pomieszczenia, które znajdują się w pobliżu. Opcjonalnym rozwiązaniem jest rozprowadzenie nadmuchów do pozostałych pomieszczeń, jednak i tam temperatura może nie być aż tak bardzo zadowalająca.

Ogrzewanie domu kominkiem z DGP

Powietrze ogrzane w kominku z dystrybucją gorącego powietrza tzw. DGP, może być rozprowadzane konwekcyjnie (do pomieszczeń usytuowanych bezpośrednio nad kominkiem albo na tym samym poziomie w odległości nie większej niż 3 m). Jeżeli wymaga tego instalacja można zastosować turbiny elektryczny, które jednak nie działają zbyt cicho, co wprowadza mały dyskomfort. Wzmożony ruch powietrza jest jednak wadą dla osób alergicznych, dlatego nie dla każdego takie rozwiązanie będzie odpowiednie.

Ogrzewanie domu kozą

Koza nadaje się przede wszystkim do ogrzania dużej otwartej powierzchni. Przód i góra pieca grzeją przez promieniowanie, natomiast tył i boki przez konwekcję. W piecach żeliwnych przeważa zjawisko promieniowania tzw. radiacji. W małych pomieszczeniach taki piec sprawi, że bardzo ciepłym powietrzem będą ogrzewane meble lub inne wyposażenie, które znajduje się blisko kozy a to może niekorzystnie wpłynąć na ich „żywotność” i stan techniczny.

Piece konwekcyjne posiadają w dolnej części wloty, przez które powietrze dostaje się do przestrzeni między korpusem a drugim płaszczem, w górnej części są umieszczane kratki wylotowe, przez które wydostaje się ogrzane powietrze.

Ciepło jakie oddaje koza najlepiej wykorzystamy, kiedy umieścimy ja centralnie na kondygnacji domu. Bardzo dobrze sprawdza się w domach, gdzie są duże przestrzenie, ogrzane powietrze swobodnie krąży po mieszkaniu.

Wybierając między kozą a kominkiem należy wziąć pod uwagę ilość pomieszczeń, jakie są do ogrzania i jaka ma w nich być temperatura.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę hydrauliczną Rost Roberta Parasińskiego z Wrocławia ( wroclawhydraulik.pl ) specjalizującą się w montażu instalacji sanitarnych i usuwaniu awarii hydraulicznych.


Wyraź swoją opinię/zdanie