facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Budownictwo energooszczędne i profity z mieszkania w nim

Zdziwienie, że ktoś postanowił zbudować sobie dom energooszczędny jest już coraz rzadsze. W obecnych czasach, kiedy ekologia jest jednym z warunków postępu, taki pomysł musiał w końcu dotrzeć do branży budowlanej. To takie coś jak moda na posiadanie samochodu hybrydowego, czy energooszczędnych żarówek w mieszkaniu. Nie tylko jest równie funkcjonalne jak przestarzałe modele, ale i w bilansie płatności wypada o wiele korzystniej i pozwala zaoszczędzić cześć miesięcznego wynagrodzenia.

Co prawda budowa domu to nie mały wydatek lecz jeśli zostanie on prawidłowo postawiony, to jego rozwiązania energooszczędne zwrócą się nam w ciągu kilku do kilkunastu lat. Jeśli więc planujesz niedługo rozpocząć prace budowlane własnych czterech kątów to rozważ wszystkie dostępne opcje. Jakie profity wiążą się z posiadaniem domu energooszczędnego – o tym poniżej.

Pieniądze rządzą światem

Koncepcja energooszczędności pojawiła na świecie się z dwóch powodów – ograniczenia eksploatacji środowiska naturalnego oraz jego zasobów i oszczędności finansowych. Paliw kopalnych jest coraz mniej, więc i ich cena wzrasta. Jeśli byśmy pozostali na tym samym poziomie zużycia, jak pod koniec XX wieku, to rachunek mógłby poważnie nadszarpnąć nasz domowy budżet. Mniejsze rachunki za prąd czy ogrzewanie to coś o czym każdy z nas w głębi serca marzy. Oczywiście najpierw trzeba zainwestować w odpowiednie mechanizmy (kolektory słoneczne, pompy ciepła itd.), jednak od tego momentu każdego miesiąca odzyskujemy część zapłaconych za te innowacje pieniędzy. Zimą straty ciepła są o wiele mniejsze, a to dzięki perfekcyjnej izolacji wnętrza. Grzejniki, czy kominek mogą grzać krócej, zużyć mniej paliwa, więc i nasza świnka skarbonka na tym korzysta.

Wolno i bez problemów

Energia elektryczna i cieplna nie są jedynymi, które oszczędza się w tego typu domach. Tutaj wszystko zużywa się wolniej, więc i odstępy między kolejnymi remontami i naprawami są o wiele dłuższe. Nikt z nas nie lubi ciągłych renowacji i ponownego wydawania pieniędzy na coś co jeszcze niedawno było naprawiane, czy kupione. Są to konstrukcje wykonywane często z materiałów przyjaznych dla środowiska i nadających się do recyklingu. Mają swoje własne systemy wentylacyjne, wielokomorowe ramy oraz specjalną izolację.

Specjalna technologia i schematy


Budownictwo energooszczędne nie improwizuje, a raczej korzysta ze sprawdzonych schematów i materiałów. Do ich wznoszenia najczęściej potrzeba betonu wielokomórkowego, prefabrykatów albo technologi szkieletowej. Metody te cały czas ulegają aktualizacji i rozwojowi, co ogranicza też nakład finansowy potrzebny do postawienia takiego budynku. Jest to o tyle ważne, że nie każdego stać obecnie na posiadanie własnego domu, a w przypadku spadku kosztów, może sobie na to pozwolić większa liczba obywateli. Podnosi się przez to ich jakość życia – pożyczkę na dom spłacą oni o wiele szybciej, a i rachunki nie będą tak dokuczliwe. Zamiast tego oszczędności będzie można wykorzystać na inne przyjemności, jak np. zasłużony tydzień wakacji raz na rok, nowy TV itp. Niewątpliwie jest to pomysł warty uwagi, a jeśli komuś na sercu leży ekologiczne życie w zgodzie z naturą to jest to dla niego najlepsza i najbardziej satysfakcjonująca opcja mieszkaniowa.

Dziękujemy portalowi MajsterBudowlanka.pl za współpracę merytoryczną.Wyraź swoją opinię/zdanie