facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Jak kupować parasol na balkon?

Gdyby chcieć w jednym zdaniu określić, czym jest balkon, należałoby powiedzieć, że to taki mały taras. Nawet bardzo mały taras. Stolik i dwa krzesełka – tyle jest w stanie pomieścić przeciętny balkon. Jak więc sobie poradzić, gdy mamy balkon od strony południowej i nie chcemy być narażeni na nieustanne działanie promieni słonecznych?

Sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór parasoli, zarówno ogrodowych jak i balkonowych. Od przeróżnych rodzajów, wzorów i kolorów nierzadko mieni się w oczach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze parasola balkonowego. 

Jaki rozmiar powinien mieć parasol na balkon? W przypadku tarasu sprawa wydaje się być prosta, kupujemy betonową podstawę i montujemy w niej duży parasol ogrodowy. Jednak taki parasol nie zda egzaminu na balkonie. Na przeciętnym balkonie parasol ogrodowy niestety się nie zmieści. Tak więc pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę, to wielkość parasola. Na balkonie najlepiej sprawdzi się ten o średnicy 2 – 2,5 metra.

                                                      Na zdjęciu: parasol ze zdejmowanym poszyciem (fot. Ogrodosfera)

Czy kolor ma znaczenie? Wbrew pozorom tak. I nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale o bezpieczeństwo domowników. Trzeba pamiętać, że jaskrawe parasole w kolorach kwiatów będą przyciągały owady, w tym osy, pszczoły i szerszenie. Jeśli w domu są małe dzieci bądź osoby uczulone na jad owadów lepiej zdecydować się na parasol w bardziej neutralnym kolorze.

Z czego powinien być wyprodukowany parasol balkonowy? Kupując parasol, nie tylko balkonowy, warto zerknąć z czego jest wykonany. Konstrukcja powinna być solidna i trwała, by oprzeć się porywistym wiatrom. Ponieważ parasol balkonowy z reguły montuje się na stałe w jednym miejscu, jego waga ma marginalne znaczenie. W miejsce lekkiego aluminium śmiało można wybrać cięższą metalową konstrukcję. Istotne jest pokrycie parasola. Materiał powinien być odporny na działanie promieni słonecznych (wyklucza to możliwość wyblaknięcia koloru) oraz posiadać filtr UV.

Alternatywą dla parasoli są osłony balkonowo-tarasowe (fot. ogrodosfera.pl)

Co z kijem od parasola? Parasol balkonowy to nie to samo co parasol przeciwdeszczowy, nie musi mieć centralnie umocowanej rączki. Nowe modele parasoli balkonowych wyeliminowały tę niedogodność, sprytnie przenosząc środek ciężkości parasola na jego krawędź.

Ile miejsca potrzeba na podłodze by postawić parasol? W zasadzie można go w ogóle nie stawiać na podłodze balkonowej, lecz przymocować do ściany. Jest to bardzo dobre rozwiązanie na małych balkonach, oszczędza miejsce i ułatwia poruszanie się po niewielkiej przestrzeni.


Jaskrawe parasole ożywiają taras (fot. ogrodosfera.pl)

Jaki kształt wybrać? Przywykło się uważać, że parasol zawsze jest okrągły. Otóż nie, coraz częściej w ofertach producentów parasoli pojawiają się wersje kwadratowe bądź prostokątne. I taki parasol będzie bardzo dobrym rozwiązaniem na balkon. Idealnie przylegający do ściany budynku pozwoli na dokładne osłonięcie przed słońcem niezależnie od pory dnia.

Więcej o poszczególnych modelach parasoli ogrodowych tutaj



Wyraź swoją opinię/zdanie