facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Czy wełna mineralna może być stosowana na podłogi?

W projekcie każdego powstałego budynku powinno się uwzględnić odpowiednio skuteczne izolacje. I o ile ocieplenie poddasza, ścian czy przewodów wydaje się oczywiste, warto też wiedzieć, że izolacja podłogi stanowi tak samo konieczny zabieg. Bez tego nie ma mowy o dobrym "zatrzymywaniu" ciepła przez dom. Zła termoizolacja przekłada się na dyskomfort wszystkich mieszkańców oraz rachunki płacone za energię. Do tego typu prac można wykorzystać kilka materiałów, które spełniają wszystkie konieczne właściwości. Czy wełna mineralna jest jednym z nich?

Kiedy stosować wełnę mineralną?

Warstwa izolacji z wełny mineralnej doskonale spełni swoje zadanie w przypadku podłogi na gruncie. Dzisiaj zresztą w większości współcześnie budowanych domów to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Jest najtańsze i wyjątkowo proste w wykonaniu. Nie obciąża ław fundamentowych, przenosi je natomiast bezpośrednio na grunt. Co za tym idzie, nie wymaga obliczania nośności konstrukcji. - Ziemia pod podłogą na gruncie zawsze, nawet zimą, ma dodatnią temperaturę. Jednak mimo tego musi mieć warstwę izolacji termicznej. Jej zadaniem jest ograniczenie utraty ciepła z wnętrza domu, co wpływa na komfort mieszkańców oraz oszczędności płynące z niższych rachunków za prąd - przekonuje specjalista Isover.

Zalety izolacji wełną

Wśród wełen mineralnych można wyróżnić dwa rodzaje: skalną i szklaną. Jeżeli chodzi o izolację gruntu, najlepsza okazuje się ta pierwsza. W podłogach stosuje się przeróżne materiały izolacyjne. Warto jednak zwrócić uwagę na funkcje, jakie spełnia wełna skalna: nie tylko izoluje podłoże termicznie, ale również akustycznie. - To szczególnie istotne, jeżeli do pomieszczenia mieszkalnego przylega garaż. Stawiając na wełnę skalną, uzyskuje się komfort korzystania, bo uciążliwe hałasy i dźwięki nie docierają do uszu mieszkańców - podkreśla specjalista Isover.

Jak izolować?

W licznych domach warstwy podłogi na gruncie są układane pomiędzy ścianami parteru, które są zaizolowane termicznie. Hydroizolacja zostaje połączona z izolacją poziomą znajdującą się na ścianach fundamentowych. Dzięki temu powstaje swojego rodzaju bariera przeciwwilgociowa. W tym przypadku nie ma możliwości połączenia poziomej warstwy ocieplenia w podłodze z pionową warstwą na ścianie. Powszechnie izoluje się zatem strefę cokołową, ok. dwadzieścia centymetrów poniżej ścian parteru. Bardzo często jest to jednak rozwiązanie, które nie zapewnia pełnego komfortu cieplnego. Na styku podłogi i ściany zewnętrznej często powstaje mostek cieplny. Aby go zlikwidować, powinno się zaizolować także ściany fundamentowe przynajmniej do poziomu jednego metra poniżej ocieplenia ułożonego w podłodze. Najlepiej wykorzystać w tym celu materiał ociepleniowy przeznaczony dla kontaktu z gruntem. 

Dobrej jakości wełna mineralna spełnia wiele właściwości, możliwych do wykorzystania na placu budowy. W zależności od rodzaju można ją zastosować zarówno jako doskonałą izolację dachu, ścian, przewodów oraz podłogi. 

 Wyraź swoją opinię/zdanie