facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Rekuperacja opinie - zalety i wady

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła lub rekuperacja są słowami coraz częściej pojawiającymi się w kontekście zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku. Wiele osób zwabionych wizją kilkudziesięcioprocentowej obniżki rachunków za ogrzewanie decyduje się na zakup rekuperatora i zamontowanie instalacji bez wnikania w dodatkowe koszta użytkowania, Poniżej postaram się przybliżyć zarówno zalety jak i wady wentylacji z odzyskiem ciepła by pomóc osobom wahającym się przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Czym jest rekuperacja?

To fikuśne słówko oznacza wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła czyli metodę wymiany powietrza w budynkach z równoczesnym usunięciem zanieczyszczeń. Rekuperacja pozwala na odzysk ciepła z usuwanego powietrza i jego ponowne wykorzystanie. 

Zasada działania

Podstawą działania systemów rekuperacji są rekuperator oraz kanały służące do transportu powietrza. Moc urządzenia oraz ilość przewodów uzależniona jest od wielkości i przeznaczenia budynku.

Rekuperator jest wyposażony w dwa rodzaje wentylatorów; służących odpowiednio do nawiewania powietrza z zewnątrz jak i wywiewania go z wnętrza budynków. Wewnątrz wymiennika ciepła te dwa strumienie powietrza oddają sobie ciepło co powoduje nagrzanie się zasysanego powietrza i generuje oszczędności.

W sieci obserwuje się wiele pozytywnych opinii na temat systemów rekuperacji a także stopniowy wzrost popularności tego typu rozwiązania. Jednak przy rozważaniu zakupu urządzenia i montażu instalacji należy wziąć pod uwagę zarówno jego zalety jak i wady. Pozwali to ustalić czy założenie wentylacji mechanicznej w tym konkretnym przypadku jest możliwe i opłacalne.

Zalety rekuperacji

Oszczędność – odzyskiwanie ciepła wyraźnie zmniejsza koszty ogrzewania budynku (nawet o 30-50% w zależności o skuteczności izolacji budynku). W budynkach gdzie została zastosowana rekuperacja możliwe jest zmniejszenie ilości dodatkowych źródeł ciepła np. kaloryferów czy pętli ogrzewania podłogowego co przekłada się na dalsze zmniejszenie kosztów.  W zakładach produkcyjnych pozwala na zastosowanie tańszych rozwiązań konstrukcyjnych np. zwykłych okien zamiast tych z mikrowywiewnikami.

Sprawność wentylacji - wentylacja mechaniczna pozwala na efektywniejsze usuwanie niepożądanych gazów (np. dwutlenku węgla) oraz zanieczyszczeń. Ma to szczególne znaczenie w zakładach produkcyjnych jednak wpływa również na poprawienie jakości powietrza w budynkach mieszkalnych.

Ograniczenie wilgoci – sprawna wentylacja oraz brak konieczności otwierania okien w celu wyrównania temperatury budynku ogranicza powstawania wilgoci. To z kolei hamuje rozwój szkodliwej pleśni.

Wady rekuperacji

Koszt inwestycji – wentylacja z odzyskiwaniem ciepła jest dość kosztowną przyjemnością, w szczególności dla użytkowników domowych. Cena zakupu rekuperatora, dobrej jakości kanałów rozprowadzających powietrze oraz pokrycie kosztów montażu instalacji może wynieść nawet 10-12 tys. złotych.

Koszt eksploatacji – wydatki związane z użytkowaniem rekuperacji nie kończą się na przykręceniu ostatniej śrubki. Samo używanie rekuperatora spowoduje podwyższenie rachunków za energię elektryczną, nawet o dwieście złotych rocznie. Do tego musimy doliczyć koszty koniecznego, corocznego serwisu urządzeń oraz wymiennych filtrów (ich trwałość jest zależna od stopnia zanieczyszczenia powietrza, zwykle ok. 3 miesiące).

Zależność od energii elektrycznej – w przypadku awarii prądu, o ile budynek nie dysponuje dodatkowym źródłem energii elektrycznej, system rekuperacji przestaje działać. Dlatego by zachować ciągłość odpowiedniej wentylacji należy rozważyć instalacje generatorów lub wentylacji grawitacyjnej.

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając systemy wentylacji mechanicznej?

Poziom hałasu – zależy przede wszystkim od jakości urządzeń, odpowiedniego dobrania średnicy kanałów oraz prawidłowego montażu instalacji. Przy prawidłowo wykonanym zamontowaniu urządzeń hałas towarzyszący pracy rekuperatora nie powinien przekraczać 50 dB. By ograniczyć niekorzystny wpływ hałasu na życie użytkowników domowych należy unikać instalacji urządzenia w pomieszczeniach mieszkalnych.

Eksploatacja długoterminowa – decydując się na systemy rekuperacji trzeba mieć na uwadze iż co jakiś czas (10-15 lat, zależnie od jakości powietrza) konieczne jest kompleksowe oczyszczanie kanałów do transportu powietrza.

Ekipa instalacyjna – jednym z najważniejszych czynników decydujących o wydajności wentylacji mechanicznej jest wybór solidnej i doświadczonej ekipy. Wypierając wykonawcę należy (o ile to możliwe) zasięgnąć opinii poprzednich klientów oraz upewnić się, że instalacja urządzeń będzie postępować zgodnie z dostarczonym projektem. W tym miejscu nie warto kusić się o oszczędności. Nawet niewielkie przepłacenie za sprawdzoną ekipę można potraktować jako długoterminową inwestycję gdyż zmniejszy to ryzyko problemów przy eksploatacji systemów rekuperacji.

Instalacja – należy mieć na uwadze iż poprowadzenie kanałów wewnątrz wykończonego już budynku będzie oznaczać konieczność remontu lub nawet dokonania zmian budowlanych w pomieszczeniach.Wyraź swoją opinię/zdanie