facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Ceny nowych mieszkań na Śląsku

Mieszkania z rynku wtórnego w Katowicach są tańsze niż te w stolicy, Krakowie czy w Gdańsku – wynika z najnowszych danych.

Mieszkanie na Śląsku ma wiele zalet – teraz można do nich dodać także niższe koszty kupna mieszkania. Deweloperzy Śląsk sprzedają swoje lokale znacznie taniej niż w wielu innych dużych miastach Polski – w kwietniu 2016 r. średnia cena za metr nowego mieszkania w Katowicach (jeżeli chodzi o mieszkania wielkości od 38 do 60 mkw.) wynosiła 5.057. To o ponad 800 zł mniej niż za metr trzeba by zapłacić w Gdańsku, o 1.600 zł mniej niż w Krakowie i aż o 2.800 mniej niż w Warszawie. Taniej można było kupić mieszkania jedynie w Łodzi (4943 zł za 1 mkw.) i w Szczecinie (4.804 zł za mkw.

Dobra Lokalizacja

Co mają do zaoferowania deweloperzy poza niskimi cenami nieruchomości? Przede wszystkim świetne lokalizacje. Jeden ze śląskich deweloperów, Trojan.Katowice.pl, swoje inwestycje stawia nie tylko w samych Katowicach, ale także w sąsiadujących z nimi miastach: Mikołowem, Zabrzem czy w Gliwicach. Dzięki temu może skierować swoją ofertę do szerszego grona odbiorców: zachęcać ich do kupna niższą ceną, a także lepszą lokalizacją. Przecież nie każdy marzy o tym, by mieszkać w dużym mieście, niektórzy zwyczajnie wolą spokojniejszą, cichszą i czystszą okolicę.

Które tańsze?

Nowe mieszkania w Zabrzu i w innych z wymienionych wyżej miast są droższe od tych z rynku wtórnego, czyli kupowanych od poprzednich właścicieli, jednak ich eksploatacja jest znacznie tańsza. Czynsze w starych, często kilkudziesięcioletnich blokach, są z reguły wyższe, czasem nawet kilkakrotnie. Nie przekłada się to na standard mieszkania – wręcz przeciwnie, mimo płacenia wysokiego czynszu lokatorzy-właściciele mieszkań często muszą męczyć się z nieprzyjemną klatką schodową, krzywym chodnikiem czy mało atrakcyjnym otoczeniem wokół bloku.

Funkcjonalność

Oczywiście, rynek wtórny to nie tylko mieszkania w wielkiej płycie, zdarzają się także architektoniczne perełki, czyli różne stare kamienice. Tutaj jednak mimo wysokich względów estetycznych, mieszkanie również może nieść ze sobą pewne problemy. Dawne wysokie pomieszczenia są trudne do ogrzania, szczególnie jeżeli okna i ściany nie są szczelne. W starych kamienicach trudniej też o wymianę przewodów i rur, które w nowym mieszkaniu prosto od dewelopera są nowe i nowoczesne, prosto z fabryki. Nowe mieszkania są także projektowane zgodnie z nowymi wymogami prawa budowlanego, co oznacza szersze korytarze i większe pomieszczenia, w których łatwiej będzie funkcjonować także osobom niepełnosprawnym.Wyraź swoją opinię/zdanie