facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Kupujesz mieszkanie – skorzystaj z programu MdM

„Mieszkanie dla Młodych” jest rządowym programem funkcjonującym w Polsce od 2014 roku. Jego głównym założeniem jest pomoc młodym ludziom w nabyciu pierwszego mieszkania. Wsparcie polega na jednorazowym dofinansowaniu ich wkładu własnego ze środków budżetu państwa oraz spłaty części kredytu hipotecznego, które należy traktować jako formę dodatkowej pomocy finansowej.

Program MdM adresowany jest do osób poniżej 35 roku życia - zarówno do małżeństw, jak i singli oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Warunkiem dotrzymania dopłaty jest również nieposiadanie na własność innego mieszkania lub budynku, w którym można byłoby uzyskać samodzielny lokal.

Po zmianach w ustawie w 2015 roku beneficjenci, którzy posiadają co najmniej trójkę dzieci zostali zwolnieni z ograniczeń wiekowych. Nie muszą oni również spełniać warunku nieposiadania mieszkania w momencie ubiegania się o dopłatę. Obecnie minimalna wysokość dopłat wynosi 10% wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania. Z każdym kolejnym dzieckiem wartość ta wzrasta o 5%, dla rodzin z co najmniej trójką dzieci dofinansowanie stanowi 30% wartości mieszkania i jest to maksymalna dopłata.

Wniosek o dofinansowanie należy składać łącznie z wnioskiem o kredyt w wybranym przez siebie banku, jednak musi być to bank który przystąpił do programu. Listę takich placówek należy szukać na na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego.

Projekt „Mieszkanie dla młodych” w wypadku nieposiadania zdolności kredytowej potencjalnego Beneficjenta dopuszcza przystąpienie do umowy kredytu osób trzecich. Do takiej umowy mogą więc przystąpić rodzice lub opiekunowie uczestnika programu. Niesie to za sobą możliwość ułatwienia dziecku rozpoczęcia życia „na swoim”. Mieszkanie z dopłatą można kupić już na czas studiów dziecka i wtedy zamiast opłacać mieszkanie wynajęte, spłacać kredyt. Wiąże się to z kolejną zasadą dopłaty, ponieważ mieszkanie z programu można sprzedać lub wynająć dopiero po upływie pięciu lat, a tyle właśnie zazwyczaj trwa tok studiów.

Program MdM potrwa do września 2018 roku. Beneficjenci mogą skorzystać z ostatniej puli dofinansowania przeznaczonej właśnie na 2018 rok . Wnioski o dopłaty będzie można składać od stycznia 2017 roku. W tym przypadku, mieszkanie można zakupić już teraz ale kwota dofinansowania z programu wpłynie na konto sprzedającego dopiero w 2018-tym roku.

Zakup mieszkania to bardzo kosztowna inwestycja na całe życie. Warto więc wziąć pod uwagę tych deweloperów, którzy oferują inwestycje powiązane z programem MdM. Jeśli np. planujesz zakup mieszkania w Lublinie wystarczy,że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę mieszkanie lublin i skontaktujesz się z doradcą klienta. Mieszkanie w Lublinie możesz wybrać takie, którego cena będzie niższa nawet o 20%.Wyraź swoją opinię/zdanie