facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Kupno pierwszego mieszkania – na co zwracać uwagę?

Kupno pierwszego mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji, jaką kiedykolwiek przyjdzie nam podjąć. Nie tylko stanie się ono zapewne domem dla naszej młodej rodziny, ale także może okazać się najtrafniejszą inwestycją finansową, która długoterminowo przyniesie nam olbrzymie korzyści. Na jakie aspekty przy kupnie mieszkań należy zwracać uwagę?

Mieszanie dla Młodych – realne wsparcie dla młodych osób?

Działanie tego rządowego programu zostało unormowane w 2013 roku. Stał się on popularnym sposobem na łatwiejsze zdobycie pierwszego mieszkania, ponieważ oferuje przejrzyste, uczciwe i opłacalne warunki. „Mieszkanie dla Młodych” skierowane jest dla osób, które dopiero rozpoczynają swoje dorosłe życie (mają nie więcej niż 35 lat) i nie posiadają własnego lokum. Jak działa program?

 

Można ubiegać o dofinansowanie tylko wtedy, kiedy zaciągnie się kredyt w banku. Jest to drugi, oprócz górnej granicy wieku, sztywny warunek, jaki należy spełnić. W ramach programu można liczyć na pomoc w postaci zwrotu przez Państwo określonego procentu zaciągniętego kredytu. Jego wartość zależy od wielu czynników, w tym m.in. od metrażu mieszkania, jego ceny, lokalizacji, a także od naszej osobistej sytuacji, czyli ilości posiadanych dzieci czy stanu cywilnego.

 

Rynek wtóry czy mieszkanie deweloperskie?

Wybierając pierwsze mieszkanie należy zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny, mają swoje zalety i wady. Mieszkania od dewelopera stanowią świetny wybór wtedy, kiedy zależy nam na samodzielnej aranżacji wnętrza - podkreślają specjaliści z geogrupa.pl. Oferują one też nowocześniejsze wykończenie, układ pomieszczeń i wykorzystane w nich technologie. Dodatkowo aktualnie mieszkania deweloperskie najczęściej powstają z dala od zgiełku miasta, stanowią więc odpowiednie otoczenie dla najmłodszych członków naszej rodziny.

 

Rynek wtórny to przeważnie mieszkania w zabytkowych kamienicach czy blokach z wielkiej płyty. Posiadają ciekawszą lokalizacje, niejednokrotnie w samym centrum miasta lub w jego bliskim sąsiedztwie. Są idealnym wyborem dla tych, którym zależy na miejskiej atmosferze i chcą, by ich mieszkanie miało swoją „duszę”.

 

Presja społeczna

W naszym kraju przyjęło się sądzić, że wynajmowanie mieszkania to atrybut osób na studiach. Wiele osób decyduje się więc na kupno swojego pierwszego mieszkania bez opracowania dokładnego planu. Wybierają lokale, które wcale nie odpowiadają ich standardom oraz przewyższają możliwości finansowe. Dlatego zanim zaczniemy w ogóle myśleć o mieszkaniu od dewelopera czy starych kamienicach, postarajmy się znaleźć się w sytuacji, kiedy to kupno apartamentu będzie okazją do dokonania najlepszej inwestycji życia, a nie jedynie wynikiem presji społecznej.Wyraź swoją opinię/zdanie