facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Czy porównywarka ubezpieczeń to sposób na tanią polisę?

Czynsz, rachunki za media, abonament za telewizję kablową czy internet – lista opłat związanych z użytkowaniem mieszkania może być naprawdę długa i niektórych kwot po prostu nie da się uniknąć. Można jednak sprawić, że domowy budżet nie będzie narażony na poważne wydatki. Wystarczy już ok. 100 zł rocznie.

Sto złotych podzielone na dwanaście miesięcy jest symboliczną kwotą, dzięki której skutki zdarzenia losowego w postaci pożaru czy wybuchu nie będą wiązały się z finansowym bankructwem. Wszystko dzięki polisie mieszkaniowej chroniącej na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji. A także dzięki skorzystaniu z nowoczesnego narzędzia w postaci kalkulatora. Już teraz porównaj ubezpieczenie nieruchomości online za pomocą strzedom.pl.

Ile zapłacisz za ochronę mieszkania?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w każdej placówce Towarzystwa ubezpieczeń, co jednak wiąże się z koniecznością spotkania z doradcą, a przez to poświęcania czasu i pieniędzy potrzebnych na dojazd. Jeśli chcesz poznać wysokość składki za polisę, sprawdź koszty ubezpieczenia mieszkania na stronie internetowej, gdzie dowiesz się, że wartość takiego produktu ochronnego zależy od wybranych opcji dodatkowych, które z jednej strony podnoszą cenę składki, a z drugiej rozszerzają zakres ochrony.

Typowa polisa mieszkaniowa to umowa podstawowa z 1-2 dodatkami, np. kradzież z włamaniem i OC w życiu prywatnym. Ubezpieczony zapłaci w skali roku w okolicach 250 zł. Trzeba przyznać, że to i tak niska stawka. Kilkanaście złotych miesięcznie to koszt taniego obiadu w restauracji.

Bezcenne rozszerzenia umowy podstawowej

Oprócz uwarunkowań technicznych mieszkania jak rok budowy, powierzchnia użytkowa czy wartość takiej nieruchomości, wpływ na wysokość składki ubezpieczenia mają umowy dodatkowe, np.:

  • zdarzenia losowe niewymienione w zakresie podstawowym – powódź, zalanie,

  • ryzyka wszystkie – formuła all risks,

  • domowe assistance – pomoc hydraulika, ślusarza,

  • odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym,

  • ochrona bagażu poza miejscem zamieszkania,

  • mienie ruchome,

  • elementy stałe,

  • przedmioty szklane.

Polisa mieszkaniowa jest pomyślana tak, że ubezpieczony może wybrać kilka lub nawet wszystkie opcje. Warto pamiętać, żeby dobierać składniki kierując się indywidualnymi preferencjami – wtedy ochrona będzie najbardziej pełna i dopasowana.

Posiadając już umowę podstawową ubezpieczony może powiększyć jej zakres przez dokupienie wyżej wymienionych rozszerzeń. Wtedy wystarczy skontaktować się z właściwym Towarzystwem i przedstawić swoją prośbę. Składka za polisę będzie proporcjonalnie zwiększona w stosunku do okresu ważności ubezpieczenia.

Prawidłowa wycena a odszkodowanie

W przykładowym ubezpieczeniu mieszkania należy uwzględnić tyle sum ubezpieczenia, ile wykupiło się rozszerzeń, ale to nie wszystkie potrzebne kwoty. Zakładając, że mieszkanie jest warte 200 tys. złotych należy uwzględnić, czy taka kwota uzyskana z polisy pozwoli na kupno lokalu o podobnym standardzie. Jeśli nie, wówczas pojawia się problem niedoubezpieczenia. I przeciwnie – zawyżona suma ubezpieczenia oznacza wysoką składkę, ale i możliwość braku całkowitego odszkodowania - ubezpieczyciel wypłaci tyle, na ile wyceniona jest rynkowa wartość danej nieruchomości.

Tańszej składki warto też szukać poprzez dane Towarzystwo, choć znacznie bardziej pomocna będzie porównywarka ubezpieczeń mieszkaniowych strzezdom.pl.

Stosując proste założenie, że ubezpieczone mieszkanie jest warte 200 tys. zł, należy jeszcze oszacować elementy polisy, np.: mienie ruchome od kradzieży 20 tys., stałe elementy od kradzieży 10 tys., zniszczenie mienia ruchomego 20 tys. oraz OC w życiu prywatnym na 50 tys. zł, symulacja pokazuje dość rozbieżne wyniki, dając ubezpieczonemu szeroki wybór najlepszego pod względem ceny Towarzystwa.

Składki zaczynają się od 200 zł (Allianz, Link4, PZU), są dostępne w okolicach 300 zł (Generali, Proama, Gothaer, Inter Polska) aż do 510 zł w skali roku (Aviva).Wyraź swoją opinię/zdanie