facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Mieszkanie jak marzenie

Każdy marzy o własnym kącie i te marzenia coraz częściej mogą spełniać się szybciej dzięki wciąż rozwijającemu się budownictwu mieszkalnemu. Rynek nieruchomości w Polsce, zarówno wtórny, jak i pierwotny, jest bardzo dynamiczny i sytuacje z cenami, a także wszelkiego rodzaju możliwości dofinansowań zmieniają się właściwie z dnia na dzień. Jest jednak kilka zasad, którymi należy się kierować przy wyborze wymarzonego mieszkania. Część z nich została ujęta w poniższym tekście i niech służy za poradnik i przewodnik dla tych, którzy dopiero co zabierają się za swoje marzenia o własnym mieszkaniu dla siebie i swojej rodziny.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Zacznijmy od tego, że budownictwo mieszkań w Krakowie, Warszawie czy też innym dużym mieście to niekończąca się opowieść. Deweloperzy chętnie wykorzystują praktycznie każdy wolny kawałek terenu, by zbudować na nim jeden budynek czy też całe osiedle. Ta sytuacja powodowana jest głównie dużym zainteresowaniem kupujących, którzy wymarzyli sobie dane miejsce do mieszkania. Ale wymarzony kąt można kupić także na rynku pierwotnym. Niektórzy jednak uważają, że kupno mieszkania już przez kogoś używanego to droga przez mękę.

Dlaczego? Oto przykłady:

  • Po pierwsze: mieszkania z rynku wtórnego często wymagają już na samym początku gruntownego i generalnego remontu z wymianą instalacji i kuciem ścian.
  • Po drugie: często mieszkania z rynku wtórnego znajdują się na brzydkich osiedlach, tzw. blokowiskach i blokach z wielkiej płyty.
  • Po trzecie: warto zauważyć, że mieszkanie z drugiej ręki często wcale nie jest tańsze niż taki sam metraż od dewelopera.

Każdy, kto marzy o własnym mieszkaniu powinien określić też w kilku punktach swoje oczekiwania i możliwości finansowe. Najważniejszy jest oczywiście metraż. Wiadomo, że najlepiej jest kupić jak największe mieszkanie. Kolejnym punktem jest balkon czy taras lub jego brak. Są mieszkania bez balkonu, nawet takiego najmniejszego, ale w wielu wypadkach najzwyczajniej w świecie nie sprawdzają się one i po pewnym czasie zaczynają być męczące. Mimo wszystko, dobrze jest mieć, gdzie wyjść, żeby odetchnąć świeżym powietrzem. Ważna i znacząca cenowo jest także lokalizacja. To właśnie ona ma bardzo duży wpływ na cenę danego lokum. Mieszkania w centrum dużych miast osiągają horrendalne ceny, te na obrzeżach lub w mało popularnych dzielnicach są zdecydowanie tańsze.

Mieszkanie od dewelopera – tak czy nie?

Wiele osób stoi przed wyborem – mieszkanie nowy czy z drugiej ręki. Dzięki temu, że instytucja dewelopera stała się ostatnio bardzo popularna, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z jego usług. Każdy deweloper budowlany musi przestrzegać pewnych zasad, które są normowane przez prawo budowlane i wszelkie prawne umowy. Nie ma mowy o tym, że stracić swoje pieniądze na mieszkanie. Umowy przestępne chronią zarówno kupującego, jak i sprzedającego. To dobra inwestycja i gwarancja tego, że dostaniemy mieszkanie nowe, w świetnej lokalizacji i w dobrej cenie. Ceny między mieszkaniami nowymi, a tymi z drugiej ręki nie są strasznie nierówne, dlatego też tylko i wyłącznie od kupującego i preferencji zależy kupno takiego mieszkania. Trzeba pamiętać, że często lokum z rynku wtórnego potrzebuje większego nakładu finansowego niż mieszkanie nowe w stanie deweloperskim.Wyraź swoją opinię/zdanie