facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Pale CFA – czym są i kiedy są wykorzystywane?

Budownictwo przechodzi przez różne formy rozwoju, które tworzą rozwiązania nie tylko ułatwiające cały proces budowy, ale również działające na korzyść skuteczności i niezawodności powstających elementów. Jedną z nowoczesnych metod stosowanych w różnych branżach są pale CFA.

Charakterystyka

Skrót CFA pochodzi z języka angielskiego (Continuous Flight Auger Piles) i oznacza pale formowane świdrem ciągłym. W wyniku tłumaczenia na język polski często stosuje się skrót zamienny, a więc FSC.

Pale zazwyczaj maja głębokość 20 metrów, a ich średnica zależna jest od przeznaczenia i zastosowania i może mieć od 400 do nawet 1200 mm. Ich zaletą jest przede wszystkim tańszy koszt  niż w przypadku wykorzystania innych rozwiązań, na przykład produkcji pali w zakładzie i przewożenia ich na miejsce budowy. Proces powstawania pali CFA polega na wywierceniu otworu specjalnym sprzętem od Staltechnika, a następnie wtłoczeni betonu pod dużym ciśnieniem z jednoczesnym wycofywaniem sprzętu. Dzięki temu beton szczelnie wypełnia przestrzeń w nawierconym miejscu tworząc słup, w który następnie umieszcza się zbrojenie o długości podobnej do głębokości otworu, najczęściej krótsze, wykorzystując do tego obciążenie statyczne.

 

Zastosowanie

Metoda z wykorzystaniem pali nie generuje wysokiego hałasu, wstrząsów i wibracji, dlatego może być wykorzystywana podczas prac wykonywanych w bezpośrednim sąsiedztwie innych budynków.

Najczęściej pale CFA stosuje się do wykonywania fundamentów ekranów akustycznych. Projekt zazwyczaj uwzględnia jedną palę pod jednym ekranem akustycznym. Innym przypadkiem są obiekty mostowe, zazwyczaj pod filarami i przyczółkami. Niskie koszty związane z wykorzystaniem pali, a także możliwość wykorzystania ich pod wodą sprawiają, że doskonale zadają się do pełnienia roli fundamentu pod obiektami mostowymi. Metoda wykorzystywana jest głównie dlatego, że w znacznym stopniu przyśpiesza proces budowy, jedna taka pala powstaje w około 30 minut.Wyraź swoją opinię/zdanie