facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Oszczędności na mieszkanie nie będą zwolnione z podatku

We wstępnych założeniach projektu zmian w ustawie o CIT i PIT oszczędności przeznaczane na realizację celu mieszkaniowego miały być zwolnione z PIT. Ministerstwo Finansów złożyło jednak autopoprawkę do projektu, która wykreśliła zapisy dotyczące ulgi dla oszczędzających na mieszkanie lub dom.

W pierwotnym projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znalazły się zapisy mówiące m.in. o wprowadzeniu ulgi, która miała zachęcić do oszczędzania na zakup mieszkania lub domu. Projekt zakładał, że odsetki od środków na rachunkach bankowych albo rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-ach), które miałyby zostać przeznaczone na realizację celu mieszkaniowego, byłyby zwolnione z PIT. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia miało być oszczędzanie przez okres nie krótszy niż pięć lat. Projekt ten zarekomendował w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów.

Niestety Ministerstwo Finansów uważa, że „wprowadzenie takiego zwolnienia od podatku dochodowego stanowiłoby nieuzasadnione uprzywilejowanie jednej z form oszczędzania”. Dlatego też z projektu zmian ustaw zostały skreślone zapisy dotyczące ulgi dla gromadzących środki na przyszłe lokum.

Niezależnie jednak od postanowień resortu finansów warto oszczędzać – czy to na mieszkanie właśnie, czy na inny cel. Istotne jest systematyczne odkładanie określonej kwoty, bo jak mówi przysłowie „ziarnko do ziarnka i uzbiera się miarka”. Zdecydowanie mniejsze znaczenie ma to czy dla usprawnienia naszego oszczędzania skorzystamy z bankowych produktów dedykowanym gromadzeniu środków np. na mieszkanie (np. Mój Dom w Credit Agricole, DEPOTEKA w BOŚ). Trzeba tylko zebrać się w sobie, niekoniecznie czekając na bodźce i zachęty państwa.

/buz, potralmdm.pl
Wyraź swoją opinię/zdanie