facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Młodzi dostają średnio 20 tysięcy złotych rządowej dopłaty

Od początku roku, czyli momentu obowiązywania rządowego programu dofinansowań "Mieszkanie dla młodych" banki przyjęły 2 680 wniosków o dopłatę do wkładu własnego. Zdecydowana większość wniosków (2 466) przewiduje uruchomienie dopłaty w jeszcze w tym roku, ale w przypadku 3 środki z Banku Gospodarstwa Krajowego zostaną wypłacone dopiero w 2016 roku. Przeciętna wartość dopłaty to 22 301 złotych.

W roku 2014 na dopłaty do wkładu własnego zostało zarezerwowane 600 mln złotych. Dotychczas, po 2 miesiącach, kredytobiorcy złożyli wnioski o dopłaty w łącznej wysokości 54,949 mln złotych. Oznacza to wykorzystanie limitu na poziomie przekraczającym 9%. Gdyby wnioski kredytowe były składane w takiej średniej ilości, jak dotychczas, wówczas wbrew obawom limit nie wyczerpie się przed końcem roku. Osoby zainteresowane kredytem powinny mieć świadomość, że w przypadku, gdy środki przewidziane na dany rok wyczerpią się, to przyjmowanie wniosków w danym roku zostanie zawieszone. W związku z tym istnieje ryzyko, że w ostatnich miesiącach każdego roku program „Mieszkanie dla Młodych” może nie działać. Jednak, jak pokazują dane Banku Gospodarstwa Krajowego, takie ryzyko w roku 2014 raczej nie powinno się ziścić.

Gdzie najwięcej wniosków?

Rekordzistami pod względem liczby złożonych wniosków są mieszkańcy województw pomorskiego (436 wniosków), wielkopolskiego (416 wniosków) i mazowieckiego (422 wnioski). Warto zwrócić szczególną uwagę na dane dotyczące tego ostatniego województwa. Mimo iż z uwagi na ceny nieruchomości, tylko niewielka część oferowanych mieszkań kwalifikuje się do otrzymania dopłaty, to województwo mazowieckie należy do czołówki pod względem liczby złożonych wniosków. Wynika to jednak z faktu, iż Warszawa jest największym rynkiem deweloperskim oraz najbardziej płynnym. W ujęciu względnym, w stosunku do liczby transakcji, prawdopodobnie liczba złożonych wniosków w województwie mazowieckim byłaby niewielka w porównaniu z innymi lokalizacjami, jednak w liczbach bezwzględnych ten region jest jednym z liderów. Podobnie niewielka liczba wniosków w województwach świętokrzyskim (36 wniosków), opolskim (38 wniosków), czy podkarpackim (48 wniosków) nie wynika z nieprzystających do rzeczywistości limitów cen, ale z relatywnie płytkiego rynku i niewielkiej liczby transakcji na rynku deweloperskim.

Gdzie po kredyt MDM?

Aktualnie, formalnie do programu przystąpiło 8 banków. Są to PKO BP SA, Pekao SA, Getin Noble Bank SA, BPS SA, Alior Bank, SGB-Bank SA, BOŚ SA, BGŻ SA. Jednak chęć przystąpienia do programu wyraziło więcej instytucji i można przypuszczać, że w najbliższym czasie oferty kredytów z dopłatą pojawią się także w innych bankach. Będzie to oznaczało wzrost konkurencji i łatwiejszy dostęp do kredytu „Mieszkanie dla Młodych.”

Michał Krajkowski, Główny Analityk Dom Kredytowy Notus



Wyraź swoją opinię/zdanie