facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Odkurzacz centralny ułatwia sprzątanie

Kiedy budujemy dom, wyobrażamy sobie zwykle jak miło i spokojnie będzie się w nimi mieszkać, dbamy o kolorystykę, umeblowanie, harmonię poszczególnych elementów. Jednak mało osób zadaje sobie pytanie, jak będzie wyglądało jego utrzymanie w czystości. A to przecież podstawowa kwestia, która może czasem sprawić wiele problemów. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość budynku, rozmieszczenie pomieszczeń, rodzaje przestrzeni, wielkość okien. To wszystko ma ogromne znaczenie w późniejszym komforcie sprzątania.

Dlatego też już na etapie planowania domu należy się zastanowić, czy nie zastosować systemu centralnego odkurzania. Sprawdza się on szczególnie dobrze w przypadku dużych domów, gdzie przenoszenie zwykłego odkurzacza z miejsca na miejsce, przełączanie go do kolejnych gniazdek może stwarzać więcej problemów. Choć początkowo w system ten należy sporo zainwestować, to pieniądze te z czasem zwracają się, a nowoczesny sprzęt pozwala na znacznie wygodniejsze dbanie o porządek.

Odkurzacz centralny nie jest urządzeniem nowym. Pojawił się w powszechnym użytku w Stanach Zjednoczonych i w Zachodniej Europie już w latach pięćdziesiątych XX wieku. Jednak w Polsce instalacje te stały się popularne dopiero w ostatnich latach. Warto podkreślić, że we Francji czy Włoszech rozwiązania takie stosuje się w zdecydowanej większości nowopowstających budynków. Także w naszym kraju grono ich entuzjastów stale się powiększa. Na rynku dostępne są już urządzenia wszystkich największych producentów, a dystrybutorów i montażystów znaleźć można w zasadzie w każdym większym mieście.

Czym właściwie jest odkurzacz centralny. To jedna z instalacji montowanych wewnątrz ścian. Składa się z jednostki centralnej, która wytwarza podciśnienie dla całego systemu, sieci rur łączących ją z gniazdami ssącymi rozmieszczonymi w różnych punktach domu oraz akcesoriów takich jak węże, szczotki, szufelki pozwalających na sprzątnięcie każdego domowego zakamarka.

Jednostka centralna odkurzacza, aby działała najbardziej efektywnie, powinna znajdować się w najniższym miejscu całej instalacji. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że emituje ona dźwięki podczas pracy i także to trzeba wziąć pod uwagę w momencie wybierania miejsca na jej montaż. Obecnie na rynku dostępne są dwa typy jednostek centralnych. Kompaktowe, czyli zawierające w jednej obudowie zarówno silnik jak i separator zanieczyszczeń i zbiornik na kurz oraz typu Split, składające się z dwóch części, które można umieścić nawet w dużym oddaleniu od siebie.

Dużą zaletą odkurzaczy centralnych jest odprowadzanie wszystkich pochłanianych zanieczyszczeń na zewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Instalacja ta wyrzuca także na zewnątrz zasysane powietrze. Pozwala to na dokładniejsze niż w przypadku tradycyjnych odkurzaczy sprzątanie. Odkurzacze przenośne, nawet posiadające najlepsze filtry pozostawiają cześć kurzu, który jest unoszony przez wydmuchiwane powietrze. Z tego też powodu odkurzacze centralne sprawdzają się bardzo dobrze w domach użytkowanych przez alergików.

Systemy centralnego ogrzewania to kolejna instalacja ułatwiająca obsługę budynku. Choć nie jest niezbędna do jego funkcjonowania to znacząco podnosi komfort mieszkania. Warto wziąć to pod uwagę przy budowie domu.

Źródło
Blog domzone.pl poświęcony jest urządzaniu wnętrz i technologiom budowlanym.Wyraź swoją opinię/zdanie