facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Mieszkanie od dewelopera. Dekalog kupującego

Parafrazując pewne powiedzenie można powiedzieć, że pierwsze mieszkanie kupuje się i wykańcza jak dla wroga, drugie jak dla przyjaciela, a dopiero trzecie jak dla siebie. W dzisiejszych czasach niewielu stać na taki luksus. Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera warto zawczasu zwrócić uwagę na kilka czynników, które w przyszłości będą wpływać na komfort codziennego życia we własnym M. 
Zakup mieszkania dla sporego odsetka Polaków jest jedną z najważniejszych decyzji, a zarazem inwestycji, w życiu. Wybór lokalu nierzadko przesądza o tym, gdzie będą toczyć się kolejna lata życia – naszego lub rodzinnego. Warto więc zawczasu przeanalizować swoje potrzeby mieszkaniowe – zarówno te obecne, jak i przyszłe – oraz określić oczekiwania co do własnego M. Na rynku bowiem spotkać można różne lokale.

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby dokonać racjonalnego wyboru.

1. Dobra lokalizacja

Niektórzy twierdzą, że przy wyborze nieruchomości liczą się trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Jest w tym wiele prawdy. I choć „dobra lokalizacja” zazwyczaj utożsamiana jest z bliskością sklepów, przedszkoli, szkół i przychodni, rozbudowaną siecią połączeń komunikacyjnych czy pobliskimi terenami zielonymi z placami zabaw, to dla każdego to określenie oznacza co innego.
Jedni za dogodnie zlokalizowane mieszkanie uznają to położone w centrum miasta przy głównej i hucznej ulicy, inni to na cichym i strzeżonym osiedlu, a jeszcze inni na przedmieściach lub w jednej z gmin przylegających do aglomeracji. Niezależnie od preferencji, warto dokładnie przyjrzeć się okolicznej zabudowie oraz planom inwestycyjnym, aby za 10 lat nie wyrosła przy naszym mieszkaniu fabryka, centrum handlowe lub droga szybkiego ruchu.
Ważne jest również najbliższe otoczenie samej nieruchomości. Dla każdego z nas mieszkanie jest miejscem, w którym regenerujemy siły. Warto więc zorientować się czy okolica jest bezpieczna i czy będziemy mieć gdzie odpocząć. Obecnie budowane są osiedla będące prawdziwymi oazami spokoju – zamknięte na osoby z zewnątrz, pilnowane przez ochroniarzy, posiadające własne skwery zieleni i place zabaw. Powstają zarówno w centrach miast, jak i na przedmieściach.
Z lokalizacją nieodłącznie związana jest cena lokalu – im bliżej centrum, tym droższe mieszkanie, jak też koszty związane z transportem (prywatnym lub publicznym) – podróżami między własnym M  a pracą, szkołą, sklepami itp. Choć własny samochód daje niezależność, to znacznie obciąża domowy budżet. Z kolei tańsza komunikacja miejska wymagać może sporej elastyczności i zapasu czasu przeznaczanego na podróż.

2. Optymalna powierzchnia

Na komfort życia w mieszkaniu wpływa jego wielkość. Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o idealny metraż lokalu. Niestety często jednak o ostatecznej wielkości własnego M decyduje zasobność portfela w danym czasie.
Niemniej jednak zakup mieszkania to inwestycja na lata. Dlatego też poszukując tego optymalnego warto myśleć perspektywicznie. Bo choć studentowi wystarczy niewielka kawalerka, to małżeństwu planującemu powiększenie rodziny już niekoniecznie. Ponadto jeżeli kupimy za małe mieszkanie, to w trakcie jego wykańczania sporo energii poświęcimy na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a pewnie i tak z upływem lat  będziemy zastanawiać się gdzie pomieścić wszystkie sprzęty i rzeczy. Jeżeli zaś kupimy za duże, może okazać się, że znacznie przekroczy nasze potrzeby, możliwość efektywnego zagospodarowania, jak też będzie kłopotliwe i droższe w utrzymaniu.
Pamiętajmy też, że im większa powierzchnia, tym droższe mieszkanie w momencie zakupu, jak też późniejszego jego wykończenia i utrzymania.

3. Pożądany układ i rozkład mieszkania 

Mieszkanie poza tym, że dobrze zlokalizowane i o optymalnym metrażu, powinno być funkcjonalne. Na rynku można spotkać różne lokale – w pełni rozkładowe (każde pomieszczenie jest wydzielone) lub z pomieszczeniami przechodnimi (np. salon połączony z aneksem kuchennym lub przedpokojem), a także mieszkania jednostronne (w których ciężko zrobić przeciąg i przewietrzyć mieszkanie) lub dwustronne.
Przyglądając się projektowi lub mieszkaniu warto zwrócić uwagę na wykorzystanie przestrzeni – czy korytarze nie ciągną się kilometrami kosztem mniejszych pokoi, a także wydłużeniem odległości między nimi. Może okazać się, że kuchnia wcale nie będzie usytuowana obok salonu czy jadalni, a sypialnia w pobliżu łazienki.
Kupując mieszkanie od dewelopera czasami (do pewnego momentu realizacji budowy) mamy możliwość wpłynięcia na projekt – albo bezpłatnie, albo za poniesieniem pewnych kosztów. Także po odebraniu mieszkania można zmienić nieco jego układ – wówczas warto dopytać dewelopera o to, które ściany można przestawić, a które muszą pozostać bez zmian.

4. Ustawne pomieszczenia

Powierzchnia i rozkład mieszkania to jedno, a możliwość jego zagospodarowania to drugie. Wiele budowanych przez deweloperów lokali ma nieustawne – ze względu na metraż i kształt bryły - poszczególne pomieszczenia. Można spotkać mieszkania z małymi pokojami, ale z dużą kuchnią, łazienkami i przestronnym korytarzem.
Przeglądając oferty lokali warto szukać tych z pomieszczeniami o foremnych kształtach, unikając tych o nieregularnych. Najłatwiej bowiem urządzić pomieszczenia o kształcie kwadratu lub prostokąta. Wszelkie nieregularności (skosy, krągłości, wykusze) wymagają większego wkładu energii w zaprojektowanie wnętrza. Należy też unikać zakupu mieszkania w którym znajdują się wąskie, podłużne pomieszczenia. W ich przypadku trudno będzie rozmieścić sensownie meble, by nie utrudniały swobodnego przemieszczania się po pokoju.

5. Kondygnacja

W ofercie deweloperów można znaleźć budynki niższe (3-5 piętrowe), jak też drapacze chmur. Niezależnie od tego w jakim typie budynku planujemy kupić mieszkanie, zwróćmy uwagę na kilka aspektów.
Mieszkania położone na skrajnych piętrach (pierwsze, ostatnie) są zazwyczaj chłodniejsze niż te położone między nimi. Dodatkowo, mieszkania parterowe bywają mniej doświetlone, a widok z okna kieruje często bezpośrednio na chodnik czy pobliską ulicę. Ponadto mieszkania ulokowane na najniższych piętrach narażone są na włamania przez okna. Deweloperzy starają się rekompensować te niedogodności obniżając cenę lokalu lub oferując mały przydomowy ogródek. Z kolei mieszkania położone na wyższych piętrach mają ładniejszy widok za oknem, są lepiej doświetlone i – jeżeli położone między innymi lokalami – cieplejsze, przez co w zimie można zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Wybierając kondygnację warto też zwrócić uwagę na to, czy w budynku jest winda. Zgodnie z obecnymi przepisami budynki 3-piętrowe nie muszą posiadać windy. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to mało problematyczne, to w momencie wnoszenia mebli, zakupów, dziecięcego wózka czy po prostu wychodzenie po sporej liczbie schodów w podeszłym już wieku może stanowić sporą niedogodność.

6. Ustawienie względem stron świata

Mieszkanie, do którego wpada odpowiednia ilość naturalnego światła jest bardziej komfortowe, a przy tym tańsze w utrzymaniu. Każde pomieszczenie, w zależności od funkcji jaką pełni, potrzebuje różnej ilości światła. Specjaliści radzą by okna salonu (pokoju dziennego) oraz gabinetu były ulokowane od strony zachodu lub południa, sypialni – od wschodu, kuchni i pomieszczeń gospodarczych – od północy.
Niezależnie od porad ekspertów, każdemu znana są zasady obrotu Ziemi wokół Słońca. Mieszkania, których okna znajdują się na południowej elewacji budynku, będą zdecydowanie lepiej doświetlone w ciągu dnia, a wpadające promienie będą je rozgrzewać znacznie szybciej, niż mieszkania ulokowane na stronie północnej. Jest to zdecydowana zaleta szczególnie w trakcie zimy, gdyż może to mieć wpływ na koszty związane z ogrzewaniem. Niestety jest to wada w trakcie lata. Mieszkania skierowane ku południu nagrzewają się do wysokich temperatur, co może oznaczać potrzebę zamontowania specjalnych rolet lub klimatyzacji. Odwrotnie jest na północnej stronie – mieszkania trudniej dogrzać w zimie, za to w lecie łatwiej jest utrzymać przyjemną temperaturę.

7. Pomieszczenia bez okien

Często zdarza się, że w mieszkaniu znajdują się pomieszczenia bez okien - zazwyczaj są to łazienki i kuchnie (aneksy kuchenne). Pomieszczenia takie są z reguły ciemne (niewielka ilość światła naturalnego), co wymaga odpowiedniego doświetlania. Dodatkowym problemem są grzyby i pleśnie, które mogą pojawić się w związku z brakiem przewiewu i nadmiernym gromadzeniem się wilgoci. Tego typu pomieszczenia wymagają odpowiedniej wentylacji. 

8. Balkon, taras, ogródek, ale i piwnica, komórka lokatorska

Warto rozważyć też czy chcemy aby nasze mieszkanie wyposażone było w balkon lub taras. Takie udogodnienie wiąże się zazwyczaj z poniesieniem dodatkowych opłat. Dodatkowa powierzchnia na zewnątrz jest szczególnie przydatna w lecie, gdy chcemy skorzystać z pięknej aury nie wychodząc z domu. Podobnie jest z własnym ogródkiem, który z reguły oferowany jest wraz z mieszkaniami parterowymi.
Część lokali ma bardzo małe balkony albo nie ma ich w ogóle. Częste są głębokie loggie, które zabierają cenne metry mieszkania i skutecznie uniemożliwiają słońcu dotarcie do pokoju.
W nowym budownictwie deweloperskim coraz częściej mieszkańcy nie mają co liczyć na piwnice czy komórki lokatorskie. Bo albo nie ma ich w ogóle, albo zaledwie kilka na cały blok.

9. Miejsce postojowe

W przypadku nowych inwestycji, deweloperzy często umożliwiają zakup własnego miejsca postojowego – albo przed blokiem, albo w garażu podziemnym. W niektórych przypadkach może ono stanowić wygodny dodatek, a w innych może być niezbędną inwestycją.
Miejsce parkingowe może być zlokalizowane w garażu podziemnym, bądź na zewnątrz. To pierwsze jest z reguły droższe (ceny potrafią przekroczyć 20 tys. złotych za jedno miejsce), jednakże gwarantuje komfort przez cały rok. W lecie samochód nie nagrzewa się, a w zimie nie wymaga odśnieżania. Miejsce postojowe na zewnątrz jest znacznie tańsze, jednakże prócz gwarancji wolnego miejsca nie posiada zalet garażu.
Jeżeli osiedle, na którym kupujemy mieszkanie jest oddalone od centrum, może okazać się że własne miejsce parkingowe nie jest tak bardzo potrzebne, gdyż w pobliżu naszego domu są ogólnodostępne parkingi. Warto wcześniej sprawdzić czy nie są one przepełnione, oraz czy w planach nie ma budowy kolejnych osiedli które znacznie ograniczyłyby ilość dostępnych miejsc. 

10. Pozostałe udogodnienia i bonusy od dewelopera

W zależności od inwestycji, deweloperzy oferują różne dodatki zwiększające komfort mieszkańców. Coraz częściej budowane są osiedla zamknięte, które są strzeżone przez ochroniarzy, a których teren znajduje się pod okiem kamer. W budynkach coraz częściej znajdziemy recepcje, których celem jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, ale także wsparcie ich codziennych sprawach. W najbardziej luksusowych inwestycjach budowane są baseny, siłownie i przedszkola które są tylko i wyłącznie do dyspozycji mieszkańców. Najwyższą formę komfortu zapewniają usługi consierge, gdzie osobiści doradcy pomagają mieszkańcom choćby w takich kwestiach jak zakup kwiatów, rezerwacja biletów do kina czy zrobienie codziennych zakupów.
Rozważając zakup mieszkania warto również dopytać dewelopera o ewentualne zniżki przy wykończeniu mieszkania, rabaty czy systemy ratalne na miejsca postojowe. Jeżeli uda się coś wynegocjować, będziemy o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych do przodu.
 
Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera należy kierować się rozsądkiem. Poszukując wymarzonego M analizować różne jego walory, by wybrać jak najlepiej. Co nie znaczy najdrożej. Każde udogodnienia oferowane przed dewelopera, a niekoniecznie przydatne kupującemu, podnoszą ostateczną cenę lokalu. A później przekładają się na koszty utrzymania. Dlatego też należy dobrze przemyśleć czy poszczególne usługi są nam naprawdę potrzebne i czy po prostu nas na nie stać.
Wybierając mieszkanie warto pochylić się nad jeszcze jedną kwestią – co jeżeli będziemy chcieli je sprzedać w przyszłości, bo albo chcemy kupić większe, albo po prostu okolica i sąsiedztwo okazały się nieodpowiednie? Praktyka pokazuje, że ciężko sprzedać duże mieszkania lub wynająć lokale bez wydzielonych pomieszczeń.
Wybór wymarzonego mieszkania to tylko jedna strona medalu. Druga, to sposób jego sfinansowania. Ale o tym już w osobnym artykule.

/bb, portalmdm.plWyraź swoją opinię/zdanie