facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Mieszkanie dla młodych: Wrocław

W trakcie ostatnich dwóch lat funkcjonowania programu Rodzina na Swoim krakowianie mogli z zazdrością spoglądać na liczbę dotowanych lokali we Wrocławiu. Podobna sytuacja nie powtórzy się na starcie MdM-u. Do końca I kw. 2014 r. „wrocławski” limit programu Mieszkanie dla Młodych (4774,00 zł/mkw.) będzie jeszcze niższy od wartości obowiązującej na terenie Krakowa. W obydwu wspomnianych miastach różnica pomiędzy przeciętną ceną ofertową nowych lokali i poziomem pierwszego limitu wynosi około 30%. Dane portalu RynekPierwotny.com wskazują, że we Wrocławiu obecnie znajduje się więcej „mieszkań dla młodych”. Ta różnica podażowa nie jest jednak duża.

Odpowiedniego lokum trzeba szukać w Fabrycznej i Psim Polu  

Wrocławski rynek deweloperski cechuje się dużym zróżnicowaniem cen ofertowych. W przypadku takich dzielnic jak Śródmieście oraz Stare Miasto koszt zakupu typowego lokalu przekracza 7000 zł/mkw. (patrz poniższa tabela). Dlatego znalezienie dotowanego mieszkania w centralnej części Wrocławia będzie bardzo trudne.

Przyszli uczestnicy programu MdM powinni przeanalizować ofertę deweloperów, którzy sprzedają lokale w Psim Polu i Fabrycznej. Na terenie obydwu wymienionych dzielnic odnotowano najmniejszą różnicę pomiędzy limitem MdM-u i przeciętną ceną ofertową nowego mieszkania o powierzchni mniejszej od 80 mkw. W przypadku Psiego Pola ta luka cenowa nieznacznie przekracza 10,00% (patrz poniższa tabela).  

We Wrocławiu MdM będzie miał trudny start

Jeden na 25 wrocławskich lokali spełnia kryteria MdM-u

Trzydziestoprocentowa różnica pomiędzy „wrocławskim” limitem MdM-u i przeciętnym poziomem cen ofertowych nie może pozostać bez wpływu na podaż dotowanych mieszkań. Aktualne dane portalu RynekPierwotny.com wskazują, że kryteria programu Mieszkanie dla Młodych spełniłoby ponad 260 lokali dostępnych we Wrocławiu (patrz poniższe zestawienie). Ta wartość została obliczona przy uwzględnieniu standardowego limitu metrażu (75 mkw.). Wrocławskie rodziny, które posiadają co najmniej trójkę dzieci będą mogły również kupić dotowane ”M” o powierzchni 75 mkw. – 85 mkw. W Stolicy Dolnego Śląska obecnie znajduje się ponad 30 takich mieszkań, które kosztują mniej niż 4774 zł/mkw. (patrz poniższa tabela).

We Wrocławiu MdM będzie miał trudny start

Aktualny odsetek wrocławskich mieszkań, które mogłyby zakwalifikować się do programu MdM wynosi 3,62% lub 4,08%. Różnica na poziomie 0,46 punktu procentowego (p.p.) wiąże się z uwzględnieniem dwóch różnych limitów dopuszczalnej powierzchni lokalu.

Wyniki odnotowane we Wrocławiu nie prezentują się najlepiej na tle takich miast jak Poznań i Łódź. Pod względem dostępności „mieszkań dla młodych” Stolica Dolnego Śląska ustępuje również Warszawie. Mniejszym odsetkiem dotowanych lokali cechuje się tylko Kraków (patrz poniższa tabela).

Do końca grudnia wrocławskie perspektywy MdM-u mogą się jeszcze poprawić. W tym kontekście kluczowe znaczenie będzie miała polityka cenowa miejscowych deweloperów. Mają oni spore możliwości jeżeli chodzi o przecenę mieszkań zlokalizowanych w najdalszych częściach dwóch dzielnic (Fabrycznej i Psiego Pola).    

We Wrocławiu MdM będzie miał trudny start

/Andrzej Prajsnar, rynekpierwotny.com
źródło: http://rynekpierwotny.pl/wiadomosci/z-miast/wroclaw/we-wroclawiu-mdm-bedzie-mial-trudny-start/1742/Wyraź swoją opinię/zdanie