facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Mieszkanie dla młodych: Katowice

Od stycznia do marca 2014 r. osoby mieszkające w Katowicach nie będą musiały zmagać się ze zbyt niskim limitem programu MdM. Graniczny koszt zakupu tamtejszych lokali został ustalony na poziomie, który odpowiada cenom rynkowym. Wysoka wartość „katowickiego” limitu rekompensuje ograniczenia związane z niewielką liczbą inwestycji deweloperskich.  

Tylko na północy miasta ceny są wyższe od limitu

Dane portalu RynekPierwotny.com wskazują, że „katowicki” limit tylko o 1,84% różni się od przeciętnego poziomu cen ofertowych. W przypadku dzielnic południowych i centralnych średnia cena mieszkań o powierzchni ≤ 80 mkw. jest niemal taka sama, jak limit cenowy (patrz poniższa tabela). Znacznie większa rozbieżność (12,17%) występuje na terenie północnej części miasta. Ze względu na wyższy poziom cen i niewielką podaż nowych lokali ten obszar jest mniej interesujący dla przyszłych beneficjentów MdM-u.   

W Katowicach nie zabraknie dotowanych lokali


Ponad 30% katowickich mieszkań zakwalifikuje się do MdM-u

Korzystna relacja cen ofertowych i wartości „katowickiego” limitu przekłada się na podaż dotowanych lokali. W stolicy województwa śląskiego obecnie można znaleźć 183 mieszkania o powierzchni ≤ 75 mkw., które spełniają kryterium cenowe programu MdM (patrz poniższe zestawienie). Po uwzględnieniu metrażu przewidzianego dla wielodzietnych rodzin (do 85 mkw.) liczba odpowiednich mieszkań wzrasta do 265.  

W obecnych warunkach udział katowickich lokali, które zakwalifikowałyby się do MdM-u wynosi odpowiednio: 32,91% (metraż do 75 mkw.) i 47,66% (metraż do 85 mkw.). O takich wynikach mogą tylko pomarzyć mieszkańcy Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

W Katowicach nie zabraknie dotowanych lokali

Warto dodać, że korzystny poziom „katowickiego” limitu częściowo zneutralizował problem związany z niewielkim rozmiarem oferty rynkowej. W przypadku Katowic liczba nowych „M”, które przypadają na 10 000 mieszkańców jest bardzo niska (patrz poniższa tabela). Po uwzględnieniu lokali spełniających kryteria MdM-u katowicki rynek prezentuje się o wiele lepiej. Gorszą relację pomiędzy liczbą ludności i podażą dotowanych mieszkań odnotowano w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Obecnie na 10 000 mieszkańców Katowic przypada sześć lokali z dopłatą. Przyszłoroczne rabaty mogą znacząco poprawić ten wynik.

W Katowicach nie zabraknie dotowanych lokali

/Andrzej Prajsnar, rynekpierwotny.com
źródło: http://rynekpierwotny.pl/wiadomosci/z-miast/katowice/w-katowicach-nie-zabraknie-dotowanych-lokali/1727/


Wyraź swoją opinię/zdanie