facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Rok 2017 a MdM – co należy wiedzieć?

Wielkimi krokami zbliża się styczeń 2017, czyli moment, kiedy uruchomione zostaną środki w programie Mieszkanie dla Młodych. Pula dostępnych dopłat topnieje jak śniegi wiosną. A wszystko to przez osoby, które składają wnioski już teraz z terminem wypłaty środków na rok 2018. Najwięksi sceptycy prognozują, że może to być ostatni nabór wniosków w historii programu MdM.
      1. Przygotuj się do złożenia wniosku na MdM

Pierwszym krokiem, przed wyruszeniem na mieszkaniowe łowy, powinno być sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Zbadajmy wstępnie, na jaką kwotę bank będzie nam skłonny przyznać kredyt, by nie tracić czasu na oglądanie nieruchomości zbyt drogich lub zbyt dużych. Dobrym posunięciem jest także rozwiązanie testu zdolności MdM na stronie: http://www.mieszkaniedm.pl/test-zdolnosci/. Pozwoli on w szybki sposób sprawdzić, czy w ogóle kwalifikujemy się do udziału w projekcie.

Następnym punktem powinno być poszukiwanie odpowiedniego mieszkania. I tu natrafiamy na dość duże rafy… Obecne limity dla Warszawy kształtują się następująco:

  • 6 433,43 zł dla rynku pierwotnego,

  • 5 263,71 zł dla rynku wtórnego.

A co z tego wynika?

Dostępność mieszkań w Warszawie w ramach MdM

Pierwszy rzut oka na ogłoszenia deweloperów oraz sprzedawców prywatnych każe podejrzewać, że nieruchomości, które łapią się na program Mieszkanie dla Młodych, jest po prostu niewiele. Choć od początku roku ceny w Warszawie spadły w stosunku do roku 2015 o 1,5%, to ofert z MdM brakuje.

Deweloperzy niekoniecznie są zainteresowani kuszeniem klientów rządową dopłatą, większość mieszkań i tak sprzedaje się po wyższej cenie. Rynek wtórny jest bardziej zróżnicowany i zależy od lokalizacji. Szukając odpowiedniej nieruchomości należy uzbroić się w cierpliwość, a także regularnie sprawdzać mniej popularne miejsca do ogłaszania się o sprzedaży. Polecamy przeglądanie gazet z ogłoszeniami. Jest szansa, że anonsujący się tam właściciele mieszkania nie dali jeszcze oferty do internetu. Inną opcją, zyskującą na powszechności, jest dołączanie do grup mieszkaniowych na Facebooku. Tu także można trafić na propozycje, których nie zamieszczono na największych serwisach ogłoszeniowych.

Podobna sytuacja panuje w wielu innych miastach Polski - sprawdź więc dokładnie limity, zanim zaczniesz szukać nieruchomości.

Mamy mieszkanie, co dalej?

Wytężone poszukiwania powinny jednak zaowocować sukcesem. Jeśli znaleźliśmy odpowiednią nieruchomość – warto podpisać umowę przedwstępną, będącą podstawą do ubiegania się o kredyt hipoteczny i dopłatę. Wartość szacowanej dopłaty pomoże nam wyliczyć kalkulator dopłat z mdmprogram.com. W przypadku banków - do wyboru mamy 14 ofert z różnych instytucji. Niektóre z nich, jak Eurobank, już rozpoczęły przyjmowanie wniosków. 2 stycznia 2017 bank prześle je do BGK z prośbą o wydanie decyzji. Jeśli BGK przyzna dopłatę MdM – bank uruchamia kredyt. Jeśli nie – zaoferuje nam inną propozycję lub odrzuci wniosek. Wielu chętnych już złożyło wnioski.

Jeśli jednak zdecydujemy się na ofertę innej placówki niż Eurobank – czasu mamy również niewiele. Warto skompletować większość dokumentów tak, by na początku stycznia móc złożyć wniosek. Analizując ożywienie, jakie ma miejsce wokół programu MdM, można prognozować, że środki w 2017 wyczerpią się szybko. Część analityków mówi o styczniu, część uważa, że będzie to połowa lutego. Nie warto jednak zostawiać starania się o dopłatę na ostatnią chwilę!Wyraź swoją opinię/zdanie