facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Kredyty hipoteczne coraz droższe. Banki podwyższają marże

Choć stopy procentowe utrzymują się na bardzo niskim poziomie, to koszty kredytów mieszkaniowych nie spadają. Banki, aby utrzymać satysfakcjonujące je oprocentowanie kredytów hipotecznych podnoszą marże. 


Trend wzrostu marż obserwujemy już od początku 2012 roku. Również w maju w porównaniu do kwietnia odnotowano podwyżki marż. 
Niekorzystne zmiany w ofercie wprowadziły Pekao i BNP Paribas.  Ten ostatni podwyższył marże z 1,45% aż do 1,85%. W rezultacie średnia marża kredytów z wysokim (25%) wkładem własnym wynosi już 1,75%. Przy minimalnym (5%) wkładzie wł. przeciętna marża to 2,08%. Jeszcze na początku roku było to odpowiednio 1,65% i 1,94%. Można więc stwierdzić, że banki w tym roku podwyższyły już raty kredytów o 20-30 zł (w zależności od wkładu własnego) w przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł zaciąganego na 25 lat. Podwyżki dotyczą oczywiście tylko nowozaciąganych kredytów — zaznacza Jarosław Sadowski z Expander Advisors. 


Analitycy są zdania, że obecnie banki osiągnęły już lub są bardzo blisko poziomu, który jest dla nich satysfakcjonujący. Spodziewają się, że marże ustabilizują się na poziomie zbliżonym do obecnego. A ewentualnych obniżek można spodziewać się w momencie wzrostu stóp procentowych. 


/buz, portalmdm.pl / Raport Szybko.pl, Metrohouse, Expander „Polski rynek nieruchomości – czerwiec 2014”


Wyraź swoją opinię/zdanie