facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Sposób na wycenę mieszkania

Już od jakiegoś czasu szykujesz się do sprzedaży mieszkania. Wahasz się jednak zanim podejmiesz końcową decyzję o cenie. Nie masz bowiem specjalnego rozeznania a wiadome jest, że na sprzedaży chcesz raczej zarobić niż stracić. Czy istnieją sprawdzone sposoby na wycenę mieszkania?

Kiedy wyceniamy?

Z reguły wówczas, gdy chcemy mieszkanie po prostu sprzedać. Są także inne sytuacje: spadek, darowizna, chęć zabezpieczenia kredytu,wymiana jednego mieszkania na drugie. Przy każdej tej okazji fachowa ocena wartości nieruchomości jest kluczem do tego, by nie stracić ani złotówki na cennym metrze kwadratowym.

Najprostszym rozwiązaniem przy określeniu wartości naszego domu lub mieszkania byłoby wezwanie rzeczoznawcy. Tutaj spotykamy się jednak z dodatkowymi kosztami. Usługa rzeczoznawcy to bowiem koszt kilkuset złotych. Chcąc ograniczyć takowe wydatki, możemy pokusić się o samodzielną wycenę, przynajmniej szacunkową.

Darmowe ogłoszenia w prasie, Internecie

Jest ich całe mnóstwo. W pełni dostępne, ze zdjęciami, szczegółowym opisem stanu technicznego mieszkania oraz lokalizacji. Aż szkoda byłoby z tego nie skorzystać. Przeglądając ogłoszenia zwróć uwagę na podobne cechy innych nieruchomości z Twoją. Być może uda Ci się odnaleźć jakieś podobne mieszkanie w okolicy, wykończone w podobnym standardzie i na podobnym piętrze. Jeśli tak, to masz podaną szacunkową cenę, którą sprzedający proponuje, uwaga, do negocjacji. O tym koniecznie trzeba pamiętać. Kwoty, które widzimy w ogłoszeniu to zwykle ceny wyjściowe, prawdopodobnie w momencie sprzedaży będą nieco niższe. Przygotuj się zatem na taką indywidualność i również załóż pułap dla ceny swojej nieruchomości.

Wycena przy pomocy formularza

Te można odnaleźć na różnych serwisach oferujących usługi budowlane. Podając w formularzu najważniejsze cechy obiektu, otrzymujemy w rezultacie określoną wartość domu. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju wyliczenia są szacunkowe. Często podajemy zawyżone wskaźniki, na które ma wpływ nasze przywiązanie do danej nieruchomości.

Z pomocą pośrednika

Znacznie łatwiej i profesjonalniej oceniamy naszą nieruchomość a w dodatku bez dodatkowych kosztów. Pośrednik zwykle ma bardzo dobre rozeznanie w rynku. Bez problemu stwierdza, ile może kosztować ustalając z właścicielem pewien nieprzekraczalny pułap do negocjacji. Pośrednik to nie tylko pomoc podczas ustalania ceny domu, ale również dobry strateg ścieżki sprzedaży. Z jego wskazówkami przebieg transakcji jest z reguły szybszy niż normalnie.

Poczta pantoflowa?

Jak zwykle bardzo cenne źródło informacji. Może Twój znajomy sprzedawał ostatnio jakąś nieruchomość? Może kupował? Podpytaj, czasem takie źródło informacji jest solidną podstawą do określenia tego, ile można pieniędzy można żądać od nabywcy za metr kwadratowy naszego domu.

Na własną rękę można zdziałać naprawdę wiele. Grunt to rozeznanie na rynku nieruchomości i gotowość do przystosowania się do warunków narzuconych przez obecne realia. Jeśli dobrze przejrzymy oferty sprzedaży na pewno uda nam się oszacować koszt całkowity naszego domu.

Zobacz także średnie ceny nieruchomości w portalu Dom.Money.pl: http://dom.money.pl/ceny-nieruchomosci



Wyraź swoją opinię/zdanie