facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Niewiele „domów dla młodych”

O dopłatę z rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” mogą starać się również osoby kupujące niewielki dom. Niestety, obecnie na rynku jest bardzo mało ofert małych domów, które spełniają wymogi programu.

Od stycznia programem „Mieszkanie dla młodych” objęte zostaną również nieduże – bo maksymalnie do 110 mkw. powierzchni użytkowej - domy jednorodzinne. Pomoc państwa będzie jednak wyglądać inaczej niż w przypadku zakupu mieszkania.

Zwrot części podatku VAT od materiałów budowlanych

Budujący, rozbudowujący lub przystosowujący budynek niemieszkalny systemem gospodarczym do celów mieszkalnych mogą liczyć na jednorazowy zwrot części podatku VAT od materiałów budowlanych. W tym przypadku obowiązują te same zasady ograniczające dotyczące: powierzchni użytkowej budynku (do 100 mkw.  w przypadku bezdzietnych małżeństw i singli, oraz do 110 mkw. w sytuacji, gdy nabywca wychowuje min. 3 dzieci), wcześniejszego nieposiadania nieruchomości czy wieku nabywcy (ubiegający się o zwrot nie ukończył 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę).

Z prawa do ubiegania się o zwrot części wydatków będzie można skorzystać od dnia uzyskania pozwolenia na budowę maksymalnie do dnia, do którego można będzie składać wnioski o finansowe wsparcie w ramach programu "Mieszkanie dla młodych", czyli do 30 września 2018 r. Trzeba będzie złożyć stosowny wniosek, a poniesione wydatki udokumentować fakturami.

Niewiele domów w ofercie

Choć architekci projektują domy o powierzchni 100 metrów kwadratowych, to w ofercie deweloperów nie znajdziemy zbyt wielu nieruchomości tej wielkości. W ofercie inwestorów występują zazwyczaj samodzielne budynki lub segmenty o nieco większym metrażu (130 – 150 mkw.).

Z danych portalu rynekpierwotny.com wynika, że obecnie można wskazać mniej niż 100 budynków i segmentów, które w obecnych warunkach na pewno zakwalifikowałyby się – ze względu na odpowiedni metraż i cenę nieprzekraczającą określonego limitu - do programu MdM.  Eksperci portalu rynekpierwotny.com zaznaczają, że większość z tych domów zlokalizowana jest na terenie gmin sąsiadujących z dużymi miastami (Warszawą, Krakowem i Poznaniem). Jedynie co piąta tego typu nieruchomość zlokalizowana jest w dużych miastach.

Poszukując domu spełniającego wymogi programu MDM warto zwrócić uwagę na jego metraż. Deweloperzy zazwyczaj podają jedynie całkowitą - a nie użytkową (która jest brana pod uwagę w programie MdM) - powierzchnię oferowanych nieruchomości. - Może się więc okazać, że dom o powierzchni 120 m kw. – 130 m kw. również zakwalifikuje się do programu MdM. Obliczając powierzchnię użytkową nie bierzemy bowiem pod uwagę metrażu strychu, balkonów, tarasów, kotłowni, pralni oraz piwnic – zwracają uwagę eksperci serwisu rynekpierwotny.com.

buz, portalmdm.plWyraź swoją opinię/zdanie