facebook

Logo Biznes-Osiedlowy.pl

Szukaj lokali handlowo-usługowych i rozkręcaj swój biznes!

więcej

Twój biznes osiedlowy

Wyszukiwarka mieszkań

miasto

deweloper

powierzchnia [m2]

liczba pokoi

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego

Nowa Rekomendacja S, która weszła w życie na początku roku, wprowadziła koniczność wniesienia wkładu własnego w wysokości 5% w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Równocześnie wydłużono okres do wyliczenia naszej zdolności kredytowej z 25 na 30 lat. Sprawdźmy co możemy zrobić aby zwiększyć swoje szanse na lepszy kredyt w świetle nowych wymogów? Odpowiedź poniżej.

Dochody

Starając się o kredyt niezależnie od jego wysokości musimy spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich będzie udokumentowanie naszych dochodów a więc np. dostarczenie zaświadczenia o zarobkach. Dla banku najbardziej „wartościową” umową jest umowa zawarta na czas nieokreślony. To pewnego rodzaju zapewnienie, że będziemy pracować i spłacać regularnie raty. I nie zapominajmy o wszelkiego rodzaju premiach, bonusach czy innych dodatkach, które zwiększają nasze wynagrodzenie, a które mogą mieć znaczenie przy wyliczaniu zdolności kredytowej.

Zobowiązania


Nie wystarczy przedstawić zaświadczenia o zarobkach. Bank oczywiście skontroluje drugą stronę naszych finansów a więc nasze zobowiązania. Bank sprawdzi czy na co dzień korzystamy z kart kredytowych, a jeżeli tak to jaki mamy limit. Zweryfikuje także informacje czy regularnie spłacamy raty za samochód, meble. Powyższe ma bezpośredni wpływ na naszą zdolność kredytową. Dlaczego? Ponieważ dla banku istotne jest czy w dłuższej perspektywie będziemy w stanie regularnie spłacać raty zaciągniętego kredytu hipotecznego przy uwzględnieniu innych zobowiązań i kosztów jakie ponosimy w każdym miesiącu.

Sytuacja finansowa

Oczywiście nie zawsze mamy możliwość ograniczenia swoich zobowiązań do minimum ale warto zastanowić się z czego możemy zrezygnować. Zaciągnięcie kredytu to moment, kiedy weryfikujemy nasze potrzeby. Może okazać się, że nie wszystko jest nam tak niezbędne i możemy z niektórych „przyjemności” zrezygnować. Czy na pewno potrzebujemy tych wszystkich kart kredytowych. A jeżeli już chcemy mieć poczucie pewnego rodzaju zaplecza finansowego to czy aby na pewno z takim limitem? Wiadomo każde dodatkowe obciążenie dla naszego budżetu, dla banku jest potencjalnym zagrożeniem. Także w przypadku innych zobowiązań np. spłacanych rat za sprzęt AGD czy komputer warto zastanowić się czy nie uda nam się ich spłacić przed pójściem do banku.

Dodatkowy kredytobiorca

Jeżeli mimo wszystko nadal nie posiadamy zdolności kredytowej możemy postarać się o kredyt z kimś z rodziny. Dziś banki dopuszczają udzielanie kredytu kredytobiorcy z osobą trzecią – a więc z kimś z rodziny, partnerem czy z rodzicami. Jednak zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie sprawdźmy jakie warunki stawia bank. Przede wszystkim zweryfikujmy czy i jakie są ograniczenia wiekowe dla osób starających się o kredyt. Różne banki różnie do tego podchodzą. Natomiast musimy się liczyć z tym, że im bardziej zaawansowany wiekowo jest jeden z kredytobiorców tym krótszy będziemy mieli okres, na który zostanie nam udzielony kredyt. Np. jeśli najstarszy kredytobiorca ma 60 lat to w większości banków taki kredyt może zostać udzielony na 10 lat. Ale są banki, które udzielą nam kredytu na 15 lat a nawet 20.

„Kredyt hipoteczny to oczywiście obciążenie dla budżetu domowego, ale często jedyna szansa na posiadanie własnego „m”. Przed złożeniem do banku wniosku warto zebrać dokładne informacje, co jest brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej i w jaki sposób możemy się przygotować do rozmów z bankiem. Dla upewnienia się warto udać się do doradcy finansowego, który z pewnością podpowie, co w konkretnej sytuacji należy zrobić by zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu” – mówi Andrzej Wojda z Aspiro.

źrodło: http://media.netpr.pl/generic/release/272778/zwiekszamy-szanse-na-kredyt-hipoteczny


Wyraź swoją opinię/zdanie